A módosított KRESZ itt letölthető!

Elfogadta a kormány a KRESZ módosítását, s ezzel több mint hatvan ponton változtatja meg a rendeletet - értesült az MTI szerdán.

Az MTI úgy tudja, a hónapokig tartó egyeztetés miatt csúszott ennyit a módosítás, amely elsősorban a védtelen közlekedők - a gyalogosok és a kerékpárosok - biztonságát javítja.

A közúti közlekedés szabályainak módosítása rögzíti többek közt, hogy a gyalogos átkelőhelyeknél a jelenleginél sokkal körültekintőbben kell közlekedni.

A KRESZ módosítása a biciklis közlekedésben bevezet négy sebességhatárt, meghatározza a "nyitott kerékpársáv" fogalmát, és lehetővé teszi például, hogy a kerékpárok egyirányú utcába is behajtsanak a forgalommal szemben.

A változások a motorosokat és az autósokat is érintik. Több új közlekedési táblát is bevezetnek, például a torlódás veszélyét jelző táblát - értesült az MTI.

(Figyelő online) továbbá: Népszabadság online

Részletesebben tárgyalja a kérdést az Origo cikke.

De részleteket a Kerékpárosklubnál sem tudnak még.

Hozzászólás-megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás-megjelenítési mód a „Beállítások mentése” gombbal rögzíthető.
1
MK Dél-Pest tag képe

Melyek is a ránk vonatkozó

Melyek is a ránk vonatkozó - most elfogadott - szabálymódosítások?

2
lord képe

Ez részletesebb.

Ez részletesebb.

3
Zyzka képe

Hát, kicsit elszomorodtam

Hát, kicsit elszomorodtam :-(
Különösen a busz sáv miatt.
Meg a többi miatt is.

4
lord képe

Én meg dühös lettem. De

Én meg dühös lettem. De azért ez nem semmi menet volt az MK részéről, riszpekt.

5
mcysh képe

+1 több javaslat ment át,

+1
több javaslat ment át, mint amennyit remélni lehetett
===
bácsi a biciklin

6
Tomacher képe

sztem meg nem. A

sztem meg nem. A jelenleginél konkrétan sokkal rosszabb ez a vacak...

Ahol táblával jelölve van, ott behajthatsz szembe. nagyon jó, megvárom hány ilyen tábla lesz.

Az egyetlen ami jó, hogy nincs jobbra tartási kötelezettségem, de kitörölhetem vele a seggem, ha van egy bringagyalog út mellettem.

------------
Life is Random

7
mcysh képe

Az előrecsorgás is jó,

Az előrecsorgás is jó, nem?
===
bácsi a biciklin

8
Miló01 képe

"Az a baj, hogy a

"Az a baj, hogy a kerékpáros érdekszervezet mintha nem nézné azt, hogy miként jut oda a kerékpáros, és hová megy onnan. Márpedig akkor lehet jó az előretolt felálló, ha azt megfelelően meg lehet közelíteni, és biztonságosan tovább lehet onnan haladni" - utalt a vitákra a minisztérium. Közlésüknek megfelelően a módosítás csupán annyiban enyhít a felálló megközelítésén, hogy a kerékpárosok a jövőben nem csak a kerékpársávról, hanem "az út szélén kijelölt kerékpárosnyomon is oda tekerhetnek".

És ez mi?
Oda adjuk, de nem lesz ez jó!
Miféle hozzáállás ez?
Meg hogy hogy kerül oda, talán a kocsik mellett, de arra már szabály már nem akadt!

9
Tomacher képe

Az pont annyira volt fontos,

Az pont annyira volt fontos, mint az egyirányú utca kétirányúsítása. "Ha tesznek ki táblát", "ha festenek fel bike boxot". mindkettő működik KRESZ módosítás nélkül is.

így most 3 választásom van munkába menet:
- keresek olyan útvonalat, ahol semmilyen bringás infra nincs, mert különben szívás.
- nem érek be időben
- Marad minden úgy mint most, és az utam legalább felén szabálytalan leszek.

Valószínűleg ez utóbbi marad, de attól még had ne örüljek mán'

------------
Life is Random

10
mcysh képe

had ne örüljek

had ne örüljek mán'
Egyetértek, hogy vacak lett (azért is nyomtam Lord hozzászólására a +1-et). Örülni annak örülök, hogy az MK kitartott és a remélhetőnél eggyel jobbat erőszakolt ki. (A rossz jobb, mint a még rosszabb, na, ezt akarom mondani.)
===
bácsi a biciklin

11
Miló01 képe

Kalapszar vagy kanálszar

Kalapszar vagy kanálszar nem mindegy így is úgy is meg kell enni!!!

Mk kitartott ennyire futotta. Győzött, mint mindenben a pénz.

12
Tomacher képe

te valahogy pár perccel

te valahogy pár perccel előttem jársz folyamatosan :)

------------
Life is Random

13
Tomacher képe

"A rossz jobb, mint a még

"A rossz jobb, mint a még rosszabb"

igen, de ha a mostani elavult, akkor ehhez képest a "rossz" lett a rosszabb, és ehhez képest valóban lehetett volna mégmégmégrosszabb, de ennek megint nem tudok őszintén örülni.

Lojális vagyok az MK munkájával kapcsolatban, és biztos vagyok benne, hogy a Jánoséknak ebben sok munkájuk volt, de ez ettől még szar.

------------
Life is Random

14
Miló01 képe

Lényegében csak

Lényegében csak korlátozások vannak benne, eddig ha szar volt a bringaút mentem az úton most meg?
Most is.:D
Szar az egész.
De mit lehet tőlük várni, jövőre már ablak puccolók lesznek valami kereszteződésben.

15
lord képe

A jelenlegi állapotról

A jelenlegi állapotról még nagyon keveset tudunk, vagyis tudok - én ugyanis még nem olvastam a hivatalos szöveget :)

Az mindenképpen jó, ha a szabály (rendelet) megengedi ilyen táblák kirakását. Onnan már csak az a dolgunk, hogy minél többet tapossunk ki a közutak kezelőitől. Egy lehetőség, amivel élni lehet. Most már nem hivatkozhatnak arra, hogy ez a tilos.

Igen, jobb lett volna, ha az alap az, hogy mindenhova be lehet menni 'szemből' és csak oda nem, ahol ezt tábla tiltja (+ ez olcsóbb is + kevesebb a vizuális szenny, talán), de látod micsoda ostoba emberek üldögélnek ott. Már az is nagy szó, hogy némely - számunkra fontos - dologban hajlandóak voltak hallgatólagosan beismerni a tudatlanságukat és bedobni a gyeplőt a lovak közé lesz ami lesz alapon.

16
Miló01 képe

És gondolom ti/mk is

És gondolom ti/mk is bedobtátok a gyeplőt, hogy csak a kerékpársávot lehet használni?!

Nézd egy egy kalap szart se ér!

Ugyanolyan lassú lesz a fejlődés és némely pontja szélsőségesen visszafogja a kerékpárosokat.
Igen behajthatok majd itt meg ott, ha meg veszélyes lesz, holnap elveszik onnan a táblát!

17
Kuku képe

Te tudsz olyan országot

Te tudsz olyan országot ahol tábla nélkül mehet be a bringás az egyirányúba?

--------------------------------

Lépj be a SZAKszervezetbe! :)

18
Miló01 képe

Te tudsz még egy olyan

Te tudsz még egy olyan országot, ahol kevés infrastruktúra mellett is ilyen sokan tekernek?

Mert ha már saját döntésük miatt tekernek sokan, és rohamosan növekszik évente, akkor már támogatni is kéne! Akkor mi lenne? Hm?!

19
Kuku képe

Én arról beszélek, hogy

Én arról beszélek, hogy mindenhol tábla szokta engedélyezni a szembemenést. Kivétel-tábla nélküli országot nem ismerek (lehet h. van).

20
Miló01 képe

Én meg megfordítottam a

Én meg megfordítottam a kérdést, akár van olyan ország akár nincs, miért ne támogassák a kerékpárosokat itthon is legalább egy kicsit?!
Pl tábla nélkül is engedélyezhették volna, és táblával ellátott helyeken meg tilos lett volna behajtani. Vagy mást adni, de ezek szerint nem sok jó dolog lett belőle, csak rossz.

21
dova képe

Értem jól amit írsz, de

Értem jól amit írsz, de bármennyire is fáj nekem, nem tudok veled egyetérteni.

A kivétel nélkül is behajtás azt jelentené, hogy a szabály bevezetése előtt meg kellene vizsgálni az ország minden egyirányú utcáját, mert ha külön engedély nélkül szabadna szemből behajtani, akkor lenne olyan hely ami pont ránk nézve lenne veszélyes, pl. olyan szűk az utca, hogy az kivitelezhetetlen, vagy balról is parkoló van kialakítva, ahonnan lehetetlen úgy kiállni, hogy lássák a szembe bringást, stb...
Szóval, akkor a rendelet bevezetése kb. egy évszázadot várhatna mire minden utcát komótosan lellenőriznek.
Ezzel szemben most csak kérni kell, egyedileg megvizsgálják és már....

Ne aggódj! Nem mentek el itthonról.
Tudom, hogy ez utóbbi mód sem egyszerű, de mindenképp biztonságosabb, ha még rosszul is esik nekünk kerósoknak.

--------Dova--------
elvetemült bűnöző
Ne ítélj elsőre! ... leszek én még büdös paraszt is!

22
Cseya képe

Abszurdisztán megbírná

Abszurdisztán megbírná ezt is.

23
aron képe

az a vicc, hogy ma is

az a vicc, hogy ma is kitesznek szembebehajtós táblákat, pedig elvileg nem lehet, ma is festenek nyitott sávot, pedig elvileg nincs

*
mindig van hátszél, csak te mész rossz irányba.

az észak-pesti MK tud lakatolni, és tükör helyett is cyclechic

24
KoBold72 képe

Én úgy emlékszem, a

Én úgy emlékszem, a lehetőség eddig is benne volt a KRESZben, csak nem használták ki.

6É futás
www.6efutas.hu

25
MK Dél-Pest tag képe

Ha akarták volna, már

Ha akarták volna, már mindenhol megtehették volna itt Magyarországon is, hogy engedélyezik a behajtást ellenkező irányból. Sávval mindenképpen, de azt hiszem anélkül is egy kiegészítő táblával. Nálunk nem akarták, vagy csak sajnálták rá a pénzt, nem tudjuk. Más országokban, ahol lehet szembe hajtani a forgalommal ott nem sajnálták erre a pénzt, és megvolt hozzá az akarat is. Ergo ezzel a semmitmondó szabállyal feltehetőleg az égvilágon semmi sem fog változni, de sikerült leszerelni a szakmai érdekképviseletet. Ügyes!!!!

26
Szász Andrej képe

Tábla és felfestés

Tábla és felfestés nélkül eddig nem lehetett; és ha tudnád, hányszor dobtak vissza ellenirányúsítási javaslatot azzal az indokkal, hogy a KRESZ-ben ilyen nincs, ésmárpedig kötelező a felfestés, ami meg nem fér el, akkor nem írnál ilyneket.

Az akarat kérdésében persze igazad van, most majd kitalálnak más kifogást :) :(

MK ÉP-tag

27
MK Dél-Pest tag képe

"Tábla és felfestés

"Tábla és felfestés nélkül eddig nem lehetett;..."

Tábla (pontosabban minimum kiegészítő tábla) kellett hozzá. Felfestés nem. Itt említik:

http://www.criticalmass.hu/forum/20091125/elfogadta-kormany-az-uj-kresz-...

http://www.criticalmass.hu/forum/20091125/elfogadta-kormany-az-uj-kresz-...

"és ha tudnád, hányszor dobtak vissza ellenirányúsítási javaslatot azzal az indokkal, hogy a KRESZ-ben ilyen nincs,..."

Ezek szerint nem volt igazuk, ki kellett volna találniuk valami más indokot.

Ez is azt jelzi szerintem, hogy ellenkező akaratuk volt. Szinte alig van ilyen hely a fővárosban és talán az országban is. Még kiegészítő táblás is! Nyilván ezután sem lesz több, na, ezért érzem én ezt a szabályt parasztvakításnak.

-----------------------

Csak 18 éven felülieknek! Prodigy - Smack my bitch up

28
Szász Andrej képe

Phorvath: Másrészt ha a

Phorvath: Másrészt ha a közútkezelő úgy tesz ki behajtani tilos kivéve biciklis táblát, hogy nincs sáv, akkor attól még oda a biciklis nyugodtan behajthat.

Phorvath nem azt írja, hogy ki lehet rakni sáv nélkül, hanem azt, hogy ha ki van már téve, akkor használhatod :)

Közútkezelője válogatja, hogy hajlandó-e kitenni csík nélkül, többnyire nem. Erős lehet az ellenérzésük, ha pl. Szegeden egy kb. 2,2 méter széles utcába is felfestették a kerékpársávot, pedig így nem maradt túl sok hely a rendes iránynak (amivel meg nyilván valami más szabályozást sértettek meg).

Valahol írtam, hogy ez ezentúl nem lesz jó kifogás, nyilván az akaratot nem injekciózhatja be a szabály, de amennyiben ez valós ellenállás volt, akkor érdemi javulás várható. Azok az emberek, akik ilyen kérdésekben döntenek, kisemberek, kishivatalnokok a közlekedési hatóságnál, az önkormányzatnál stb. "köt a szabály" -- a feneküket védik, mert tulajdonképpen végrehajtók csak (oda már nem kell akarat).

(Hehe. Mivel visszajöttél és írogatsz, már nem csinálhatom azt, hogy küldés után bezárom a fület, mert akkor elvész az "Új" jelölés az esetleges válaszokról :) )

29
MK Dél-Pest tag képe

"Valahol írtam, hogy ez

"Valahol írtam, hogy ez ezentúl nem lesz jó kifogás, nyilván az akaratot nem injekciózhatja be a szabály, de amennyiben ez valós ellenállás volt, akkor érdemi javulás várható."

Mire alapozod ezt a nagy optimizmust?

Nyilván lesz néhány "jó példa" ennek az új szabálynak a nyomán, de én semmiféle érdemi változásban nem hiszek. Eddig is megtehették volna (sáv nélküli kétirányúsítás bringásnak egyirányúban), sok olyan úton, ahol van bőven hely, nem balesetveszélyes, nem okozott volna semmi gondot, mégsem tették.
Ez most arra lesz jó így (és ez már látszik is), hogy az ilyen Vörös Attila félék a Mélykúti Ilona szerű társaikkal egyetemben beparáztassák fél Magyarországot a forgalommal szemben 30-al figyelmetlenül tekerő, vagy a kereszteződésben váratlan oldalról feltűnő bringás rémképével és ezek után még az, aki eddig talán bevállalta volna is (kishivatalnokként), hogy engedi a kétirányút a bringásoknak, inkább nem teszi, mondván így biztonságosabb nekünk. Persze ne legyen igazam, de ebben az országban szerintem így működnek a dolgok mostanában.

-----------------------

30
legrand képe

Toulouse-ban, ahol màr 4

Toulouse-ban, ahol màr 4 hete bringàzok az a furcsasàg is megtörtént, hogy nincs külön tàblàval jelölve, hogy az utcàba szemböl kerékpàros is behajthat, igaz burkolati jellel ellàttàk az aszfaltot. Egyszerûen ellentétes irànyu nyilakat festettek fel az utburkolat - menetirànnyal szembôl nézve - jobb oldalàra, de semmilyen folyamatos csikkal nem làttàk el az utfelûletet.
Sok màs Magyarorszàg utàn szàmomra kedves "furcsasàgot" is tapasztaltam...

31
lord képe

Én nem tárgyaltam, se

Én nem tárgyaltam, se szakértelmem se gyomrom nincs hozzá.

Figyelj csak, le tudjuk most zárni azzal, hogy szerinted félig üres szerintem meg félig tele?

32
Miló01 képe

Ha ez neked félig tele van,

Ha ez neked félig tele van, akkor örülj neki!

Ez egy k*rva nagy visszalépés. A egyirányút kivéve, de az úgyis csak teszt.

33
lord képe

Nem örülök neki. Annak

Nem örülök neki. Annak örülök, hogy - a hiányos sajtóhírek alapján - nem lett még sokkal rosszabb. A rendeletet még nem olvastam. Majd ha elolvastam lehet, hogy még szomorúbb és még dühösebb leszek és idejövök bazmegolni.

34
MK Dél-Pest tag képe

Ja, meg a kerékpáros nyom

Ja, meg a kerékpáros nyom felfestésével megengedő szabály az úttesten való közlekedéshez. Botrányos baromság!!! Erról volt egy topik már, kiveséztük a szabály abszurditását és önellentmondását. Egyszerűen ilyen marhaságokba nem szabadott volna belemenni.

35
Zsurmi képe

De ez szerencsére nem azt

De ez szerencsére nem azt jelenti, hogy csak kerékpáros nyom esetén lehet az úttesten haladni. Csak kerékpárút megléte esetén lesz így.

Sajnos ez azt is jelenti, hogy a nagy szabálybetartatók annyit jegyeznek meg belőle, hogy csak kijelölt úton (k.p. nyom esetén lehet az úton menni biciklivel). Így működik az ember.

-
Zsurmi

36
mcysh képe

Akkor én cserébe csak

Akkor én cserébe csak annyit fogok megjegyezni, hogy nem kell kerékpárutat használni, lehet előrecsorogni, és be lehet hajtani szemből.
===
bácsi a biciklin

37
MK Dél-Pest tag képe

Teljesen jó meglátás!

Teljesen jó meglátás! Duplán kaka az egész.

-----------------------

Csak 18 éven felülieknek!Prodigy - Smack my bitch up

38
jurta képe

nagyon jó, megvárom hány

nagyon jó, megvárom hány ilyen tábla lesz.

Már vannak. Ha az origóra támaszkodom, nem is értem, hogy ez miért módosítás. Eddig is voltak ilyen helyek (Budapest V. és XVIII. ker-ben rendszeresen használok is két ilyen szakaszt).

39
Szász Andrej képe

A jelenleginél konkrétan

A jelenleginél konkrétan sokkal rosszabb ez a vacak...

"Fikázni csak pontosan, szépen..." -- a letölthető anyag (nagyon ügyesen) tartalmazza az eredeti, és az új szövegezést is. Megjelölnéd azokat a pontokat, ahol az új szövegezés visszalépést jelent a jelenlegi szabályozáshoz képest?

Kösz.

(Ja, hogy a bringagyalog is kötelező lett? :( Még nem értem oda, 14. oldalon tartok.)

40
Zsurmi képe

A kerékpárgyalogút

A kerékpárgyalogút feltétel nélküli kötelezősége a visszalépés. Hogy az oda kényszerített kerékpáros a sűrű gyalogos forgalom esetén sem térhet át az úttestre.

-
Zsurmi

41
Szász Andrej képe

Eddig is kötelező volt, de

Eddig is kötelező volt, de a 13. § (2) nem érintett a módosítás által, amint látom. Ott van az a passzus!

42
MK Dél-Pest tag képe

Igen. A cikket elolvasva

Igen. A cikket elolvasva majdnem az egész siralmas.

Például ez is már milyen?

"Gyalogos vs. kerékpáros

A kerékpárosok számára kedvezőtlen változtatások között olyan érdekességet is találtunk, miszerint egy korábbi mondatban egyszerűen felcserélték az elsőbbségadásra kötelezettet az elsőbbségadóval. Az augusztus végi változatban még ez szerepelt: "A gyalog- és kerékpárúton a gyalogos a kerékpáros forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti." Ezzel szemben a kormány által végül elfogadott verzióban már ez a mondat szerepel: "A gyalog- és kerékpárúton a kerékpáros a gyalogos forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti.""

43
lord képe

Ezzel speciel egyetértek,

Ezzel speciel egyetértek, mert a gyalog védtelenebb :)

De például ilyet ír a mai napon hatályos:
"Gyalogos és kerékpáros övezet (zóna)” (26/j. ábra); a jelzőtábla olyan terület kezdetét jelzi, amelynek útjai a gyalogosok és a kerékpárosok közlekedésére szolgálnak, egyéb jármű közlekedése az övezetben tilos. Kerékpárosoknak, az út számukra burkolati jellel elválasztott vagy eltérő színű burkolattal megjelölt részén kell közlekedni, legfeljebb 20 km/óra sebességgel. Az út egyéb részein a kerékpárosok - a gyalogosok veszélyeztetése nélkül - legfeljebb 10 km/óra sebességgel közlekedhetnek. A kerékpárosok számára kijelölt útfelületen a gyalogosok nem közlekedhetnek."

44
MK Dél-Pest tag képe

A kérdés itt számomra nem

A kérdés itt számomra nem ez, hanem az, hogy ez a szabály hogy vett itt 180 fokos fordulatot? Hogyan lett egyszerre az augusztusi tervezet kerékpárost zavaró gyalogosából novemberben gyalogost zavaró kerékpáros??????

45
SagiK képe

1xű. Novemberben kevesebben

1xű. Novemberben kevesebben bringáznak. :(

46
peet képe

Még ennél is egyszerűbb.

Még ennél is egyszerűbb. Választások előtt vagyunk. Többen autóznak, mint bringáznak.

----------------------------------------
Kék-fehér Simplon outi. Hidegben ERRŐL tuti megismertek. :)

47
lord képe

Értem, hogy mit kérdezel

Értem, hogy mit kérdezel és engem is érdekel a válasz.
A fenti idézet a vegyes (gyalogos/kerékpáros) zónára vonatkozik és innentől több lehetőség van. Vagy az új szabályozás is erről szól csak a sajtó felületes, vagy máris találtunk egy ellentmondást :)

(Másik példa a km/h ügye. A január 1-től érvényes rendeletben sem előírás, hogy kilométeróra legyen a bringán a Kresz mégis előír kötelezően betartandó sebességhatárokat számunkra.)

48
Stefidzsi képe

De, ha fel is szerelsz egyet

De, ha fel is szerelsz egyet magadnak, az sem hiteles mérőeszköz...

49
fbobe képe

"A gyalog- és

"A gyalog- és kerékpárúton a gyalogos a kerékpáros forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti." Ezzel szemben a kormány által végül elfogadott verzióban már ez a mondat szerepel: "A gyalog- és kerékpárúton a kerékpáros a gyalogos forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti.""

A fent belinkelt verzióban _mindkettő_ benne van, tehát se a gyalogos nem zavarhatja a bringást, se a bringás a gyalogot.

--------
bringawiki.hu - Szerkeszd te is!

50
Szász Andrej képe

a KRESZ ötmillió

a KRESZ ötmillió jogosítványos és 3,5 millió autótulajdonos mellett több százezer kerékpárost és még több gyalogost érint

LOL! Autósékat a jogosítvány meg a tulajdonlás kapcsán már érinti a rendelkezés, a bringást meg csak ha használja is? :O Nyugodtan írhattak volna több millió kerékpártulajdonost is akár...

51
Szász Andrej képe

Hm, amúgy tényleg nem

Hm, amúgy tényleg nem olyan rossz az Origo cikk, legalább valaki utánajárt a dolgoknak, és elbeszélgetett a szövegező jogászokkal.

Olvassátok csak el a jogászok érveléseit, néha felmerül bennem az, hogy itt mindenki mindenhez ért? Hogy lehet az, hogy egy szakminisztérium (a közlekedési) által elfogadott anyagot, más érinttettnek is véleményeznie kell, akkor nem átall olyan témákba beleszólni, amihez lövése sincs?

Balesetveszélyt okozhat a minisztérium szerint, hogy "menetdinamikai különbség" van az úton a kerékpárosok és az autók között, ezért nem lenne jó, ha az autók közé engednék a kerékpárosokat. Az utak alapvetően gépjárművek közlekedésére készültek szerintük, a kerékpárok számára pedig a nekik készült saját infrastruktúra a biztonságos - közölték kérdésünkre.

Ezt pedig azért idézem, mert ez a jellemző álláspont a kerékpáros ügyekben: a jogszabály hadd korlátozza csak a biciklist, végleges megoldást úgyis valaminek az építése hoz, ami csak kerékpárút lehet. Mert ha azt mondjuk, hogy a jelenlegi kerékpárutak zöme életveszélyes a kialakításuk jellege miatt, akkor az a válasz, hogy nem baj, akkor is kötelező, és át kell építeni olyanra, hogy az jó legyen. Értitek? Pedig ezt a "lazább" szabályozás kapcsán ugyanúgy el lehetne mondani. Ha nem lenne kötelező a biciúthasználat, meg az úttest szélső pár centijének használata, ugyanúgy mondhatnánk azt, hogy a jogszabály jó, és a menetdinamikai különbséges kérdéseket oldják meg építéssel: egy 4,5 méteres sávban kit érdekelnek a menetdinamikai különbségek?

De legalább addig sincs az, hogy egy balesetnél a "ki okozta?" részbe "mit keresett a biciklista 50cm-nél beljebb a sávban? felháborító! minimum 50%-ban ő a felelős!"-alapon irkáljanak a jegyzőkönyvbe, meg hozzanak ítéleteket. A statisztikában meg csak az jelenik meg, hogy "a balesetek zömében a biciklis is hibás", az újságban meg az jön le, hogy "megbüntették a balesetet okozó szabálytalan biciklist".

52
vnorb képe

Ez az MTI hír sok oldalon

Ez az MTI hír sok oldalon megjelent, de a lényeg a kormányrendeletben lesz. Kíváncsi vagyok, hogy az itt és az MK oldalon megvitatott részletekből mi került be végleges verzióba.

53
alterego képe

Ezt nem is írtátok be,

Ezt nem is írtátok be, pedig úgy éreztem a szívünkhöz igen közel álló döntésről van szó... Aszittem pezsgőbontás, meg ilyenek lesznek... Meg Hagyó-mass búcsuztató tekerés...

http://www.mr1-kossuth.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=1116...

"A BKV botrányban végül Hagyó Miklós ma távozó főpolgármester-helyettes MSZP-n belüli pozíciója gyengült meg. Korábban állítólag dédelgetett álma volt a főpolgármester-jelöltség, a botránysorozat miatt azonban erről le kellett mondania."

54
Miló01 képe

Hát mit mondjak, SZAR, FOS.

Hát mit mondjak, SZAR, FOS. Ilyen hozzáállással mit lehet kezdeni?!

A szabályok zöme egyébként is már kialakult magatartásformákat legalizál

És ha mindenki át megy a piroson, akkor az is legális lesz? Vagy ittasan tekerek és még sokan mások is, akkor az is bekerül a kreszbe?
Marhák ülnek ott fent, a minisztériumokba, a autósklubról nem is beszélek.

55
Tomacher képe

egy bizonyos szinten ez

egy bizonyos szinten ez normális. lakótelepek környékén is megvárják, hogy a gyalogosok hol tapossák ki a gyepet, és ott alakítják ki a járdát. nyilván határok között kell ezt kezelni.

------------
Life is Random

56
Miló01 képe

Hogyne, de nehogy már

Hogyne, de nehogy már így?!
Egyik kezükkel adnak másikkal elvesznek, miféle tervezet, az hogy kerékpárutat és gyalogosat is kötelező használni?
És közben nem zavarhatom a gyalogosok közlekedését, akkor hol a faszomba menjek?
Na nem baj, majd megyek ott, ahol nincs keróút, jellemzően főutak mentén. Adtak a szarnak egy nagy pofont.

57
Névtelenkkk képe

Sőt, ha úgy modosult a

Sőt, ha úgy modosult a KRESZ, hogy a gyalog- és kerékpárút használata is minden eshetőséget kizáróan kötelező lett, akkor ez jókora visszalépés (legalábbis ebben a tekintetben). Így az első benyomások alapján kicsit úgy érzem, hogy átvertek minket mint...

58
Tomacher képe

ez összességében is nagy

ez összességében is nagy visszalépés...

ismét nem vették figyelembe a bringások érdekeit, a bringásokat érintő kérdésekben...

------------
Life is Random

59
MK Dél-Pest tag képe

Sőt, szabályosan sok

Sőt, szabályosan sok ponton mintha homlokegyenest az ellenkezőjére fordították volna a szabályozást, mint amit mi szerettünk volna elérni. Érthetetlen.

60
Tomacher képe

kötelező bringagyalogot

kötelező bringagyalogot használni? tényleg? nemá.

------------
Life is Random

61
alterego képe

Nemcsak kötelező, de a

Nemcsak kötelező, de a gyalogost nem lehet akadályozni. Namost elképzeltem, ahogy nem akadályozom a Budai rakparton. Nagytéténytől Szentendréig 24 óra lesz az út az EUROVELOn!!

62
lord képe

Lehet, hogy eljött az ideje

Lehet, hogy eljött az ideje definiálni az akadályozás fogalmát?

63
Cseya képe

No igen, a KRESZ-ben

No igen, a KRESZ-ben megkülönböztetjük zavarást, akadályozást, veszélyeztetést.

64
lord képe

Ok, megtaláltam, bár nem

Ok, megtaláltam, bár nem túl pontos.

65
Miló01 képe

Kellett volna, -nem

Kellett volna,
-nem kötelező használni a kerékpárutat, ha rossz állapotú, vagy baleset veszélyes vagy gyalogos forgalom is mehet rajta.
-Előretolt állások lámpáknál.
-Jobboldalt is lehessen előzni álló kocsisort.
-Motorsávozni is lehessen.
-Busz sávot lehessen használni, ill. kiszélesíteni.
-Jobbra tartási kötelezettség megszüntetése, lakott területen belül és a szorosan jobbra tartást(de ezt meg is tették)
-Egyirányú utcákba is lehessen szemből használni, csak ott nem, ahol külön táblával jelölik. Most fordítva van.
-Kerékpárosnak zebrán is elsőbbsége van az autókkal szemben.
-Gyalogosnak zebrán mindig elsőbbsége van, ha le se lépett, akkor is.(most zavaros és ha elütnek a zebrán az autós simán kivédheti magát, ha nincs tanú)

66
-ogre- képe

aszbeszt megb... ennek az

aszbeszt megb...
ennek az egész módosításhajcihőnek semmi de semmi értelme nem volt azon kívül, hogy a jogászok egy ideig nem unatkoztak, és munkát színleltek.

ogreflikker

67
Cseya képe

Így van, ez rosszabb mint

Így van, ez rosszabb mint volt. Átfogalmaztak néhány dolgot, konkretizálás helyett csak ködösítés, elkenés. Bűzlik róla az autós lobbi, az ún. szakértőknek meg bőven megfelelne a 35 éve akotott KRESZ mellé a 35 évvel ezelőtti javadalmazásuk.
Véglények.

68
Miló01 képe

Hogy vártam, hogy valamivel

Hogy vártam, hogy valamivel jobb lesz, erre rosszabb lett, hát ezek forradalmat akarnak?! Úgy se lesz, mert addig eltakarodnak.

69
Tomacher képe

"Bűzlik róla az autós

"Bűzlik róla az autós lobbi"

És ráadásul el van adva, hogy a bringásoknak milyen jó lett. Erre hivatkozva most 35 évig megint nem kell napirendre venni ezeket a kérdéseket

------------
Life is Random

70
-ogre- képe

én adnék nekik 35 évvel

én adnék nekik 35 évvel ezelőtti autót is, hogy gondolkodjanak el az életszerűségen.
nem tudom felfogni, hogy vannak tőlünk nyugatabbra mindenféle országok, ahol a semmiből csináltak évtizedek alatt egy mára működő rendszert. ott a példa, amit a politikusok gondolkodás nélkül félretolnak, és utána megmondják a tutit. nincs olyan, hogy ez és ez a helyzet, ezt szeretnénk elérni, és a kettő között ezt és ezt kell csinálni, hogy mondjuk tíz év múlva már jó legyen. ha tudnám, hogy tíz év múlva ettől jobb lesz, mert egy folyamat része, még talán benyelném (jól meg kellene magyarázni ahhoz).

ogreflikker

71
Miló01 képe

Ez milyen lett, vagytok ti

Ez milyen lett, vagytok ti akik zavartok az útesten, vannak kerékpárosutak tessék azt használni, ahol meg nincs, ott meg jobbra tartási kötelezettség lett. Gyalog gázoláskor jobb ha nem éli túl a gyalogos, mert akkor nagyobb az esélye, hogy megússza az autós a GYILKOLÁST.

72
lord képe

Újabb részlet, bár ebben

Újabb részlet, bár ebben nem tudom, mi az újdonság:

"Növelheti a kerékpárosok és a gyalogosok biztonságát, hogy a kanyarodó járművek vezetői számára elsőbbségadást ír elő a módosítás. A dokumentum lehetővé teszi a kerékpárutakon várakozó járművek elszállítását is." index

73
j_gergo képe

"Növelheti a kerékpárosok

"Növelheti a kerékpárosok és a gyalogosok biztonságát, hogy a kanyarodó járművek vezetői számára elsőbbségadást ír elő a módosítás"

Igen, de a legtöbb problémás helyen kibasznak egy elsőbbségadás táblát a bringagyászra, és onnantól neked kell megállni. Ugyanis a tábla felülbírálja a KRESZ általános rendelkezéseit. Rosszabb esetben egy bringaút vége táblát is kiraknak arra a 3 méterre, ami a kereszteződés, és akkor neked szabály szerint le kéne szállni a bringáról.

74
phorvath képe

OFF: Közkeletű tévedés,

OFF:
Közkeletű tévedés, hogy a zebrán nem szabad biciklizni. Szabad, csak nincs elsőbbséged. (Sehol nem tiltja a Kresz.) A járdán, ami a zebra előtt van, viszont nem szabad. Ha viszont bicikliúton mész és az zebrában keresztezi az úttestet, akkor szabad biciklizni, legfeljebb nincs elsőbbséged.

phorvath
Kerékpáros KRESZ
Hogyan ne üttessük el magunkat

75
j_gergo képe

tökmindegy. A bicikliút

tökmindegy. A bicikliút vége tábla kihelyezése kb olyan, mintha egy főútvonalon csak a kereszteződések idejére raknák ki a főútvonal vége táblát.

Ha most beleírják a KRESZ-be, hogy elsőbbségem van a párhuzamos bicikliúton (ahogyan egyébként eddig is), akkor vajon kit fognak megbüntetni, ha egy ilyen bicikliútvége-bicikliúteleje tábla között kivasal az autó?

76
vnorb képe

Ez azért is érdekes, mert

Ez azért is érdekes, mert ha van bringaút vége tábla a járdán és az aszfalton meg van sárga négyzetes felfestés, az már úttesten átvezetett kerékpárutat jelez, vagyis ott automatikusan megnyílik a kerékpárút tábla nélkül is.
Vagyis a kerékpárút vége a táblától a padkáig 30 cm-t tart?

77
Szász Andrej képe

Közkeletű tévedés, hogy

Közkeletű tévedés, hogy az útburkolati jel felülbírálja a táblát. A valóságban a tábla a fontosabb (pl. mert hó takará el a bérci tetőt).

78
Röptömben_Szedtem képe

Hát bizony szoktak

Hát bizony szoktak megszakítani főútvonalat táblákkal csak a kereszteződésben... Aztán kerszteződés után megint főútvonal. Két főútvonal ugye nem keresztezheti egymást, mert akkor elsőbbségadás érdekesen menne.

Amúgy +1. A túlkomplikált szabályozás követhetetlen, csak veszélyes helyzeteket eredményez. Amúgy gondolom ez a módosítás is azért van, mert baromi jól hangzik, aztán mondhatják, h mindent megtesznek a kerékpárosokért :(.

79
lord képe

Ez igaz, tényleg ilyen a

Ez igaz, tényleg ilyen a gyakorlat.

80
MK Dél-Pest tag képe

Vagy stoptáblát. Példa

Vagy stoptáblát. Példa

81
adamekp képe

Ti amúgy olvastátok azt a

Ti amúgy olvastátok azt a rendelettervezetet, ami ellen legutóbb az MK tiltakozott?! Annak a fényében a seggünket a földhöz verhetjük, mert ahhoz képest ez maga a csoda.

82
lord képe

Ja, el ne felejtsük már,

Ja, el ne felejtsük már, honnan indultunk. Kondorosi megvan?

83
Miló01 képe

Mindig az számít, hogy

Mindig az számít, hogy honnan indult valaki/valami!
És mit ért el! De ahhoz képest, hogy egyre növekszik a kerékpárosok száma, ennek ellenére még szigorítani akartak volna még jobban a posztkomcsik?! Röhej.

84
mcysh képe

Furcsán

Furcsán érvelsz.
===
bácsi a biciklin

85
sdd- képe

A KRESZ módosítása a

A KRESZ módosítása a biciklis közlekedésben bevezet négy sebességhatárt, meghatározza a "nyitott kerékpársáv" fogalmát, lehetővé teszi például, hogy a kerékpárok egyirányú utcába is behajtsanak a forgalommal szemben, vagy előre menjenek a piros lámpánál. A változások eredményeként mentesülnek a jobbra tartási kötelezettség alól is, vagyis akár az út közepén is mehetnek majd.
Növelheti a kerékpárosok és a gyalogosok biztonságát, hogy a kanyarodó járművek vezetői számára elsőbbségadást ír elő a módosítás. A dokumentum lehetővé teszi a kerékpárutakon várakozó járművek elszállítását is.

via Élőben a városból

86
MK Dél-Pest tag képe

Pontosabban a szoros jobbra

Pontosabban a szoros jobbra tartási kötelezettség alól mentesülünk. Ez valóban jó és nagyon fontos változás! (Az út közepén nem mehetünk csak úgy)

87
sdd- képe

Bevezetnek négy

Bevezetnek négy sebességhatárt: lakott területen kívül, ha a kerékpárt hajtó kerékpáros fejvédő sisakot visel, akkor 50 km/órával is hajthat, kerékpárúton viszont csak maximum 30 km/órával, ha járdán jelölték ki a biciklisek útvonalát, akkor csak 20-szal.

via Élőben a városból

88
zsoltee képe

Az az 50 még mindig sovány

Az az 50 még mindig sovány vigasz egy versenyzőnek. Bár még nem hallottam olyan esetet, hogy sportolót kapcsoltak le gyorshajtásért :) csak olyant, aki autópályán stéherezett :D

Kerékpárútra én 35-öt tartanék reálisnak, azzal a kitétellel, hogy nem kötelező a használata

Járdán pedig a fagyiárus helyét jelöljék ki, ne a biciklisek útvonalát :P

Zsoltee

89
Zsurmi képe

Az 50 inkább jelzés

Az 50 inkább jelzés értékű, már az jó hogy lakott területen kívül nem 40 a határ.

-
Zsurmi

90
Attila11111 képe

Egyirányú utcába

Egyirányú utcába ellenkező irányból: "A kerékpárosok behajtását csak ott engedi majd januártól a KRESZ, ahol azt tábla is jelzi,"
Ez eddig is így volt, de alig alkalmazták. Akkor mi változott.

"Az utak alapvetően gépjárművek közlekedésére készültek szerintük, a kerékpárok számára pedig a nekik készült saját infrastruktúra a biztonságos - közölték kérdésünkre."
Erre nincs mit mondani. Az összes ilyen szakértőt kivégezni. Javasolt a fejükön egy ifával áthajtani, mint ahogy az már többször megtörtént az általuk biztonságosnak tartott kerékpárutakon.

91
Szász Andrej képe

Eddig kellett sárga csík

Eddig kellett sárga csík is, most nem. Ennyit javult a dolog :)

92
Peta képe

Az azért tényleg vicc,

Az azért tényleg vicc, hogy a buszsávok nem-megnyitását balesetveszélyre való hivatkozással hárítja a minisztérium. A jelenlegi helyzet, (ami ezek szerint marad is) miszerint menjünk a nálunk "gyorsabb" buszok, és az elvilegszintén gyorsabbautókközti határmesgyén valóban sokkal kevésbé balesetveszélyes, mi!? Bazzeg, ezek hülyék.
Legalább már van cikkötletem a következő közlekkari újságba.

93
peet képe

Lehet, hogy nem hülyék,

Lehet, hogy nem hülyék, csak sosam kerékpároztak buszsáv, és a mellette lévő forgalmi sáv közötti mezsgyén.

Vagy tényleg hülyék.

94
AttentoRedaz képe

Mostantól csak a buszsáv

Mostantól csak a buszsáv melletti forgalmi sávban fogok menni. Akkor is, ha a buszsáv üres. Persze nem a mezsgyén, mert azon tilos. A sáv jobb oldalán, de már nem szorosan. Ha valakinek ez nem tetszik, mehet panaszra.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

A. Pali.
Biciklista

95
Em képe

+1 de tenyleg.rohadtul ezt

+1 de tenyleg.rohadtul ezt kell.
annyi,hogy plussz 5percet adni ezentul a
menetidokhoz,hogy a "mér itt mész vaze" szövegekre
érdemleges válaszokat kapjanak.

96
sagan képe

Én próbáltam

Én próbáltam elmagyarázni egy "dögölj meg, a k**va anyádba" jókívánság után,hogy a Rákóczi úton a buszsáv mellett kell szabályosan közlekedni,de nem találtam értő fülekre. Csak azt tudta szajkózni,hogy szabálytalan vagyok és feltartom az autókat. Persze az,hogy utolértem és meg tudtam tőle kérdezni mi a baja,mutatja,hogy nem én tartottam fel. ;))

----------------------
Legyen a zebra biztonságos!
RAZOR

97
lord képe

Kellene póló mondjuk A

Kellene póló mondjuk A KRESZ A HIBÁS felirattal.

98
Em képe

ez lenne a faja: előre

ez lenne a faja:
előre nyomtatni cetlikre a sávban haladasra vonatkozo KRESZ szabalyzat paragrafusait és ha akadékoskodás van,ami sajnos várható,ketoldalu celluxal,vagy a "mar kiment belőle a menthol" rágonkkal rá....ni a szélvédőre...na jo ne okozzunk balesetet,az anyosülés ablakra.
ezutan csendben tovabb haladni.
ezt lenne a faja:))

99
zsoltee képe

+1 Zsoltee

+1

Zsoltee

100
-ogre- képe

ott a pont. az ilyeneket rá

ott a pont. az ilyeneket rá kell küldeni a rákóczi útra egyszer oda-vissza, aztán átgondolják a szabályokat.

btw. tényleg kéne csinálni egy ilyen eseményt, hogy pl az mk városi biciklizésre hívja a törvényhozókat az új kresz jegyében. olyan lenne, mint a bebiciklizés, csak ez pr esemény... >:)

ogreflikker

101
sagan képe

Vagy külföldieknek lehetne

Vagy külföldieknek lehetne drága pénzért meghirdetni,mint extrém kalandtúrát. ;)

----------------------
RAZOR

102
-ogre- képe

kalandtúrát több

kalandtúrát több verzióban is lehetne indítani. bringával, gyalog, zaporozseccel. illetve lehetne troliztatni is a nagyérdeműt (szigorúan ziun). tudják csak meg, mitől olyan kemények a pestiek :D

ogreflikker

103
fbobe képe

Ezt már egyszer

Ezt már egyszer kitalálták itt:

http://criticalmass.hu/blogbejegyzes/20080530/nemetek-dzsungelben#commen...

--------
bringawiki.hu - Szerkeszd te is!

104
tibology képe

Ez jó! Szólítsuk polgári

Ez jó!
Szólítsuk polgári _engedelmességre_ biciklis társainkat.
:D

Amúgy ma kipróbáltam milyen ha békén hagyom a buszsávot, kíváncsi voltam az autósok reakciójára.

Mentem délfelé az Árpád fejedelem útján, 1busz+2 sáv, ugye középső sáv széle felé úgy kényelmesen enyhén sietős tempóban este 10 fele. Az első jűrmú egy fehér kisteherautó egyből dudálgat (csak picit nem túl rámenősen) és mutogat jobbra hogy menjek már ott. bólogatok vissza hogy nem-nem, és mutogatom a buszsáv feliratot, ezután már nem dudált.

utána Fő utcán ami egyirányú 2 sávval ebből 1 buszsáv, én a bal sávban, ami keskeny nem férnek el mellettem, az összes autó mindenféle problémázás nélkül kikerült jobbról a buszsávot használva.

ennyi, érdekes volt számomra, ezekután nem ragaszkodom egyik megoldáshoz sem, majd alkalmazom amelyiket éppen kényelmesebbnek, biztonságosabbank vélek perpill.

végülis így mindkét helyen otthonosan érezhetem magam, mert az egyikben kell, a másikban meg érdemes, logikus.

105
Peta képe

De már hányszor el lett

De már hányszor el lett magyarázva! Volt az MK-nak is ilyen akciója az Erzsébet hídon. És banyek, akik közlekedési kérdésben ilyen döntéseket hozhatnak, azoktól azért elvárható lenne, hogy legalább egy minimális érzékük legyen a közlekedéshez! Egyszerűen nem tudom elhinni azt, hogy itt akármilyen lobbi előbbre helyeződik a biztonságnál... Marad az, hogy szimplán hülyék.

106
Szász Andrej képe

Az MK-akcióban az volt a

Az MK-akcióban az volt a nevetséges, hogy mindenki túl közel ment a buszsávhoz. Rajtam kívül alig láttam embert, aki korrekt oldaltávolságot tartott volna a sávtól (amit a busz simán kitölt, tehát a busztól), sőt, még én is túl közel mentem, mert nem akartam nagyon kilógni a sorból.

Ha már a szabályos közlekedést mutattuk be, rá kellett volna szólni a népekre, hogy akkor most tényleg szabályosan, a sávban, és nem a szélén. Gondolom mindenki ismeri azt a passzust a KRESZ-ben, hogy "Párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten a jobbra tartásra a (sic! LOL!) külön szabályok (36. §) az irányadók." A sáv szélén eddig sem kellett menni, ezután sem kell.

107
lord képe

Ez azért van, mert a

Ez azért van, mert a minisztérium(ok)ban úgy tudják, hogy busz csak buszsávban mehet ;)

108
peet képe

Menetdinamikai

Menetdinamikai különbség... Hát ez aranyos.

A traktor, lovaskocsi és a személyautók között nincs menetdinamikai különbség?

"Ha az út mellett, annak vonalvezetését követve kerékpárutat vagy gyalog- és kerékpárutat jelöltek ki a kétkerekű kerékpároknak, a kerékpárúton vagy a gyalog-és kerékpárúton kell közlekedni.

Ettől nyílik ki a nem létező bicska a zsebemben.

Majd ha belámpázzák és kiemelik szintben a kerékpárút úton átvezető részét, majd akkor...

Marad az elkerülő hadművelet. Tudtok navigációs progit, ami átírható úgy, hogy kerülje el az olyan útvonalakat, ahol van párhuzamos bringás infra? :)

109
AttentoRedaz képe

Régen kaptunk ekkorát a

Régen kaptunk ekkorát a pofánkba. Sírnék legszívesebben. Hazavágtak minket újabb harminc évre. Kötelező bringagyalog? Gyűjthetek pénzt büntire. Ja, meg a gyalogosokat is, a zebra fogalmát épphogy csak nem törölték el. Mi az, hogy nem léphet le váratlanul? Hogy lehet zebrán váratlan egy gyalog?
Hogyan adhat Európa akár egy centet is egy ilyen elmaradott balkáni begyöpösödött országnak, mikor látványosan az összes minimálisan elvárható, alapvető dolgot félrerúgunk, semmibe veszünk? Áááááh, picsába az egésszel, kiakadtam....

A. Pali.
Biciklista

110
MK Dél-Pest tag képe

Dettó

Dettó

111
Kuku képe

"Balesetveszélyt okozhat a

"Balesetveszélyt okozhat a minisztérium szerint, hogy "menetdinamikai különbség" van az úton a kerékpárosok és az autók között, ezért nem lenne jó, ha az autók közé engednék a kerékpárosokat. Az utak alapvetően gépjárművek közlekedésére készültek szerintük, a kerékpárok számára pedig a nekik készült saját infrastruktúra a biztonságos - közölték kérdésünkre."

Ennyit értenek hozzá. Hihetetlen hogy ennél is és a szembe egyirányúnál is teljesen figyelmen kívül hagyják hogy már fél Európában bevett rutinokról beszélnek. Még jó hogy azt már elhitték Semmelweisnek hogy boncolás és szülés között kezet kell mosni.

Ugyanez:
"Több európai nagyvároshoz hasonlóan nálunk is szerette volna megnyitni a buszsávot a kerékpárosok számára az érdekképviselet, de a minisztérium végül elvetett ezt a javaslatot. Döntésük oka - fogalmaztak - a buszok és a kerékpárok közötti sebességkülönbség, mert ez balesetveszélyt okozhat."

Legalább arra hivatkoztak volna hogy mi magyarok jobban törődünk a buszok utasaival mint pl. a barbár britek és németek. De ez a sebességkülönbség miatti balesetveszély... Mintha vakok vezetnének. Mi abban a veszélyes, ha látom hogy biciklizik valaki a buszom előtt. A megállóban nem veszélyes hogy megálla amásik busz? Ahol nincs buszsáv ott lassabban mennek a buszok és gyorsabban a biciklik vagy miiii?

Na mindegy. Ezentúl is úgy biciklizek hogy ne ártsak másnak és magamnak, és ezentúl is lesz KRESZ.

112
Cseya képe

Végülis az MK most esett

Végülis az MK most esett át azon a leforrázáson, amin te is pár éve. Hittetek, mert hinni akartatok, de vége az hogy ezekkel nem érdemes, mert nem lehet. Vagy lehet, de nem érdemes, secko jedno.

113
MK Dél-Pest tag képe

Ebben az egészben számomra

Ebben az egészben számomra az a döbbenetes, hogy onnan indultunk ki, hogy a kerékpárosok és gyalogosok számára nagyon kedvezően fog változni a KRESZ. Ezen dolgozott az MK az egyik minisztériummal sokáig. 2007- óta kidolgoztak közösen egy nagyon örvendetes módosítástervezetet. A vége most mégis az lett, hogy lényegében majdnem mindenben rosszabb lett a szabályozás számunkra, mint volt. Merem remélni, hogy ez az egész az MK tudta és beleegyezése nélkül történt! Úgy értem átvertek minket, a megegyezésünk után megváltoztatták a szabályokat, vagy ilyesmi és nem valamiféle megalkuvó kompromisszumosdi eredménye, mert az szégyen lenne ennek a szakmai szervezetnek. Ha becsaptak minket, akkor viszont a megfelelő csatornák igénybevételével (sajtó, média, internet) és tüntetésekkel fel kell szólalnunk ez ellen az eljárás ellen.

114
Tomacher képe

http://kerekparosklub.hu/kres

http://kerekparosklub.hu/kresz-dontott-a-kormany

ez alapján nemigen vannak képben :(

------------
Life is Random

115
Miló01 képe

Érthető, hogy várnak a

Érthető, hogy várnak a közlönyre.
Addig nem tesznek meggondolatlan lépéseket.
Csak kérdem én ezek után miféléket lehet?!
Tüntetés az új kresz ellen? Mindennap mennék.
Megdumcsizni a minisztériumi k*csögökkel, hogy hátha módosítanak, azt hiszem ez elég egyértelmű.
Kíváncsi leszek, mk véleményére, hogy mit fog hozzászólni, ill. mit fog csinálni?!

116
kisszmol képe

Hát, nem tudom... nyugodtan

Hát, nem tudom... nyugodtan megkövezhettek, de szerintem semmivel sem lettünk előrébb, legalábbis nem látom. a Buszsáv még mindig a buszé, meg a taxié, az útszéli bringaúton rendszeresen parkolnak, és senki nem engedi meg nekem, hogy a szélvédőjébe állítsak egy kerékpárút táblát, a gykp úton hátrányba kerültünk, és ha nem ott tekerek ledudálnak az útról. Márpedig a gykp úton lehetetlen egyszerre biztonságosan és 30km/h-val tekerni!

117
phorvath képe

Ezért vezetik be a 20

Ezért vezetik be a 20 km/h-s sebességhatárt a bicikli-elhárító útra. :-(

Lófasz. Erre csak ezt tudom mondani.

phorvath
Kerékpáros KRESZ

118
kisszmol képe

Ja, valaki megmondaná, hogy

Ja, valaki megmondaná, hogy kell használni a budapesti Westend melletti 30 méteres kerékpársávot?! Olyan szép, de nem értem a lényegét!

119
Cseya képe

Reklám.

Reklám.

120
Attila11111 képe

Ott egy bringakölcsönző

Ott egy bringakölcsönző van/volt és azon tesztelték, hogy tud-e bringázni aki kölcsönözni akar.

Vagy ott bringázik oda-vissza Dercze sofőrje a tandemen, míg dercze ügyeket intéz a westendben.

121
lord képe

(Az egy ottani bolt

(Az egy ottani bolt reklámja. Mert ilyet bárki festhet az útra, járdára, bárhova.)

122
vnorb képe

majd valami kampányban oda

majd valami kampányban oda fognak kiállni zsebpénzt szedni tőled vagy kapsz szép sárgacsekket, ha nem használod:)

123
kisszmol képe

vnorb! Na látod ebben

vnorb! Na látod ebben igazad lehet! Egyenes úton haladunk efelé!
Épp a napokban gondoltam rá, hogy oké, hogy elkezdtek bringaparkolókat csinálni, csak egy idő múlva ezért nekünk is fizetni kell, ahogy a autósoknak.

124
Szász Andrej képe

Van tábla is? Ha nincs,

Van tábla is? Ha nincs, ignoráld a csíkot.

125
kerekeske képe

Én nem olvastam az új

Én nem olvastam az új kreszt. Le is szarom. Ha elolvasom, azt csak mert röhögni akarok.

Szarok én rá nagyívből, hogy mik a szabályok. Pont mint eddig. Úgy megyek, hogy ne üssenek el, és udvarias vagyok. A bringaútjaikat meg dugják fel a seggükbe. Nem kell ezt komolyan venni, tekerni kell.

Más kérdés, ha jön a zsernyák és baszogat. Légy felé tisztelettel, nem ő hozta a szabályokat. Ha szerencséd van, meg tudod vele beszélni. Ha nem, áldozat vagy, vedd tudomásul. A jövő pedig minket igazol, ezt tudjuk jól.

Tényleg hihetetlen szánalmas, de ez van.

HAPPY

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_
Egy budaörsi ingázó.

126
AttentoRedaz képe

+ egy milla Kösz az

+ egy milla
Kösz az írást.
Visszahoztad az életkedvem.

A. Pali.
Biciklista

127
sagan képe

Gondolkodtam,hogy mit

Gondolkodtam,hogy mit lehetne írni erre az egész siralmas dologra,de inkább ide nyomok egy +1-et.

----------------------
RAZOR

128
Röptömben_Szedtem képe

Nekem sincs kedvem most

Nekem sincs kedvem most hőbörögni. Úgyhogy +1 ide. És +sok a tavaszias ősznek. :)

129
zsoltee képe

+1 Nem rontom el ezzel a

+1

Nem rontom el ezzel a kedvem, inkább szarok rá :)

Eddig is csak tájékoztató jellegűnek tekintettem a KRESZ-t, na és persze (hüjjebiciglis módjára) a kettős mércét alkalmazva csak másokon kértem számon a be nem tartását :P

Szerintem a KRESZ nem írhatja felül az élhető város logikus szabályrendszerét. Persze erre lehet azt mondani, hogy az én "idióta ötleteim" meg nem írhatják felül a KRESZT. Erre esetleg megoldás lehet egy alternatív KRESZ megfogalmazása, amivel egyet tudnak érteni a bringások, a gyalogosok és zöld civil szervezetek.

Az "alternatív KRESZ" jogilag szabálysértések tömkelegét tartalmazná, de tekinthetjük amolyan polgári elégedetlenségnek is. Ha sokan állnak mögé és sokan alkalmazzák is, akkor ez tárgyalási alap is lehet a következő hivatalos KRESZ módosítás során.

Ja és a választások során ne feledjétek, hogy jelenlegi politikusaink mennyire álltak mellettünk. De a jó hír: VAN alternatíva!

Zsoltee

130
sirdavE képe

+1 Köszi! Remekül

+1
Köszi! Remekül összefoglaltad és igazad van. Ezt a mócsingot egyébként sem nevezném "új"-nak.

Éljen a könnyűlovasság!

131
hf képe

Szomorú, de teljesen igazad

Szomorú, de teljesen igazad van!
Én is pont így állok hozzá, nem is álltam be a felháborodottak sorába.

Egy megoldás van: annyi bringás kell, hogy a szélső sávot kitöltse :)))) Úgyhogy előre ezen az úton!

hf
13. kerületi bringás hibabejelentő!

132
phorvath képe

B+ Adtak a szarnak egy

B+ Adtak a szarnak egy pofont.

Ezt nem értem. Semelyik újságíró nem ismeri az aktuális Kreszt??? A ma aktuális Kreszben már benne van, hogy ha tábla engedi, akkor be lehet hajtani egyirányú utcába szemből. Ebben mi az újdonság??? Egyébként összesen két utcáról tudok Budapesten, ahol ilyen tábla van.

Ugyanígy a főútról jobbra kanyarodó járműveknek elsőbbséget kell adni a párhuzamos bicikliúton haladó bicikliseknek. Az új szabály mennyiben jelent mást?

A gyalog-kerékpárút a jövőben gyakorlatilag kötelező lesz, mert biciklinyomot sehol sem fognak kijelölni a bicikli-elhárító úttal párhuzamosan. - Ez a szabály rosszabb, mint a jelenlegi gumiszabály.

A buszsávban továbbra sem engedik a bicikliseket. Igaz, hogy Európában mindenhol máshol biztonságos ez, de nálunk nem. Kretén banda! Ezután majd a József Attila utcán 15-tel fogok sávközépen biciklizni, mert az szabályos. A buszsávban menni nem szabályos.

Az egyetlen _jó_ dolog, hogy nem kell a Kresz-kivonaton módosítanom, mert alig történt érdemleges változás. :-(((

phorvath
Kerékpáros KRESZ

133
Kuku képe

Az aktuális nem engedi,

Az aktuális nem engedi, csak ha kerékpársáv van kijelölve a szembeirányban.

134
-ogre- képe

angyalföldön a révész

angyalföldön a révész utcában emlékeim szerint nincs sáv, de mégis van kivéve kerékpár kieg tábla, mert az a kis szakasz összeköti a drávagyászt a népfürdőével illetve a rakpartéval.
az a kérdés, hogy indokolt esetben (ezt ugye a közútkezelő dönti el) bármilyen kieg táblát lehet alkalmazni akár benne van a kreszben, akár nem?

ogreflikker

135
chtka képe

A Révész utcában volt

A Révész utcában volt sáv, csak a Riverloft építésekor megszűntették. A táblát pedig elfelejtették levenni.

136
Szász Andrej képe

A megszüntették, az

A megszüntették, az túlzás. Lekopott, nem? Vagy újraaszfaltozták azóta? Rég jártam arra (még építkeztek, és nagy kosz volt az úton is, pl. sár)

137
phorvath képe

A jelenlegi Kresz nem

A jelenlegi Kresz nem teljesen egyértelmű. Egyrészt a rendes irányból behajtók számára szolgáló tájékoztató tábláknál azt írják, hogy az egyirányú utcában is számítani kell a szembejövő buszra és biciklire a megfelelő sávokban. Tehát a közútkezelőnek csak úgy szabadna kitenni a kivétel táblát, ha van sáv.

Másrészt ha a közútkezelő úgy tesz ki behajtani tilos kivéve biciklis táblát, hogy nincs sáv, akkor attól még oda a biciklis nyugodtan behajthat.

14. § (1) A járművek forgalmát tiltó vagy korlátozó jelzőtáblák:
n) „Mindkét irányból behajtani tilos” (40. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az útra mindkét irányból tilos behajtani;
z) „Behajtani tilos” (53. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az egyirányú forgalmú útra ebből az irányból behajtani tilos.
(15) Ha az (1) bekezdés a), b), n) és z) pontjában említett jelzőtábla alatt az 59/a. ábra szerinti kiegészítő táblán autóbuszt és/vagy kerékpárt mutató ábra van, a jelzőtáblával jelzett tilalom a menetrend szerint közlekedő autóbuszra és/vagy kerékpárra nem vonatkozik.

17. § (1) A tájékoztatást adó jelzőtáblák a következők:
b) „Egyirányú forgalmi út” (104-105. ábra);
(3) Ha az „Egyirányú forgalmú út” jelzőtáblák (104. és 105. ábra) alatt elhelyezett kiegészítő táblán (105/a. ábra) autóbuszt és/vagy kerékpárt mutató ábra jelenik meg, az úttesten kijelölt kerékpársávon a kerékpáros vagy az autóbusz forgalmi sávon az autóbusz - a jelzőtáblán megjelölt iránnyal szemben - közlekedhet.

Magyarul, nem a kerékpárral behajtást engedélyezik most (az eddig is lehetséges volt), hanem a tájékoztató jelzés jelentését módosítják úgy, hogy akkor is számítani kell biciklisekre, ha nincs sáv.

Idáig sem a sárga festék, vagy a tábla ára akadályozta meg, hogy felfessék és kijelöljék a sávot...

Ahol eddig nem jelöltek ki sávot, most miért raknának ki táblát?

phorvath
Kerékpáros KRESZ

138
Szász Andrej képe

Mert mondjuk a sáv nem

Mert mondjuk a sáv nem fért el, és azért nem rakták ki. :)

Sávot nem olyan egyszerű létesíteni ám, nem csak egy csík az! Mindenféle paramétereknek, oldaltávolságoknak kell meglennie. Pl. kétoldali parkolásnál különösen érdekes (ilyen utcából van sok, oda kéne a csak-tábla, nyilván nem nagy forgalmat bonyolító parkoló mellé, de mondjuk csendes utcákba)

139
sagan képe

Elvben engedi sáv nélkül

Elvben engedi sáv nélkül is:

14. § (1) A járművek forgalmát tiltó vagy korlátozó jelzőtáblák:
z) „Behajtani tilos” (53. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az egyirányú forgalmú útra ebből az irányból behajtani tilos.
(15) Ha az (1) bekezdés a), b), n) és z) pontjában említett jelzőtábla alatt az 59/a. ábra szerinti kiegészítő táblán autóbuszt és/vagy kerékpárt mutató ábra van, a jelzőtáblával jelzett tilalom a menetrend szerint közlekedő autóbuszra és/vagy kerékpárra nem vonatkozik.

----------------------
RAZOR

140
MK Dél-Pest tag képe

Hoppá, ez az. Erre

Hoppá, ez az. Erre emlékeztem én is. Tényleg, akkor most mi változott?

141
dhpage képe

Lásd Széna tér, az bőven

Lásd Széna tér, az bőven az új kresz előtt lett elkészítve. Csak piktogram van, ami ráadásul nem is szabályos. :)

-----------------------------
http://www.freeweb.hu/dhpage/

142
Szász Andrej képe

Oda több ember bátorsága

Oda több ember bátorsága kellett (aki beadta, aki engedélyezte), szóltak is már, hogy ne nagyon relkámozzuk a dolgot, mert így is sokan szóltak miatta, hogy ezmiez. (Ez az igazi, hallomáson alapuló, pontatlan információátadás, gratulálok magamnak :D)

143
dhpage képe

Értem, tehát akkor az

Értem, tehát akkor az jogilag nem létezik, ergo szabálytalanul használja mindenki, ergo tökéletes pénzforrás a rendőrségnek. :)))

144
Szász Andrej képe

Phorvath elemezgeti

Phorvath elemezgeti lentebb/fentebb (valahol itt az oldalon), hogy ez ettől még szabályos, csak az engedélyezési gyakorlatban szokatlan, és ennek megismétlődésétől nem kell "tartani". Januárig csak, remélem :)

145
Szász Andrej képe

Ugyanígy a főútról

Ugyanígy a főútról jobbra kanyarodó járműveknek elsőbbséget kell adni a párhuzamos bicikliúton haladó bicikliseknek. Az új szabály mennyiben jelent mást?

Nevesíti az összes ilyen létesítménytípust, nem pedig egyéb jogszabályokra hagyatkozik a "kerékpárút" értelmezését tekintve.

146
brm képe

Számomra az, hogy

Számomra az, hogy kötelező bármilyen gyász infrastruktúra használata, ráadásul a gyalogosok zavarása nélkül nemcsak csalódás, hanem VÁLLALHATATLAN F*SZSÁG.

Tudom, hogy az MK részéről mennyi munka van benne, de ez ÓRIÁSI visszalépés.

Gyalogosként szintén ilyen hülyeséget, hogy nem léphet hirtelen az úttestre, stb. Ez max. kibúvónak lesz jó, amit az okozó autós ügyvédje jól felhozhat indokként. Ahol az autósnak van elsőbbsége ott sem jelenhet meg majd "hirtelen" (hisz a gyalogátkelőn a gyalogosnak elsőbbsége van)???

Félelmetes, hogy mennyire nem védik a gyengébb közlekedőt és hogy most ezt a szart konzerválták x időszakra. Ha rajtam múlik akkor mindent megteszek, hogy mihamarabb újragondolják a dolgot! Sajnos az MK-ban és a többi civil érdekképviseletben nem hiszek ezután!

147
AttentoRedaz képe

Gondolom, a hirtelen

Gondolom, a hirtelen lelépés azt jelenti, hogy az autós a sebességével, és irányával jelzi számomra, hogy nem fog megállni, ezek után, ha lelépek, akkor én leszek a hibás.
Nem fogok váratlanul lelépni. Előbb kibaszok az útra valami figyelmeztetőt -mondjuk egy üres babakocsit- és csak utána lépek le. Így már nem éri majd olyan hirtelen őket a lelépésem.

A. Pali.
Biciklista

148
Szász Andrej képe

A zebrát úgy kell

A zebrát úgy kell megközelíteni, hogy számítani kell arra, hogy ott vki le fog lépni. Ergo nem nagyon lehet a lelépés "hirtelen" meg "váratlan". Mondjuk olyan trükköket ne vessünk be, mint Zemlényi Zoltán anno.

149
Vehicular cyclist képe

Pontosan erre meg ki a

Pontosan erre meg ki a játék. Eddig is ez volt a gyakorlat, hogy állandóan felmentést kerestek vétkes autós számára és a gyengébb közlekedő hibáját próbálták kimutatni. Ezt újra megerősitik egy olyan KRESZ-ben, amelyiket úgy reklámoznak, hogy a gyengébbeket akarja fokozottabban védeni.
Ehhez jön még az iskolabuszos változás meg a bringagyalog kötelező használata és akkor már képben is vagyunk: az új KRESZ szerint a leggyengébb résztvevő a személyautós, azt kell védeni minden módon a jogi következményektől a biciklis meg a gyalogos terrorral szemben.

150
MK Dél-Pest tag képe

Igen, és még véletlenül

Igen, és még véletlenül se kelljen az autóstársadalomnak a kulturáltság tekintetében fejlődni (pl a piros lámpánál előrebiciklizés a jobb oldalon, vagy a kétirányú biciklizhetőség az egyirányú utcában). Lásd a Vörös Attilával készített riportműsort itt:

http://www.criticalmass.hu/blogbejegyzes/20091127/eddig-birtam-szo-nelku...

-----------------------

151
sagan képe

Az előbb ignorálta a

Az előbb ignorálta a rendszer a válaszgombot.

----------------------
RAZOR

152
Mr.Saint képe

Oké, ez a kötelezeő

Oké, ez a kötelezeő gyalog-kerékpáros szarok használatának kötelezővé tétele, ugyanakkor a buszsávot nem használhatjuk, jogilag megint bevágnak minket a húsdrálóba, méghozzá jobban mint eddig... Az hogy előre álhatok a lámpánál ehhez képest a legkevesebb. Ugyanakkor a gyerekeket szállító buszok melletti megállási kötelezettség kivétele végérvényesen kiverte a biztosítékot.

Személy szerint ezentúl is vastagon lesz@rom azon részit a kresznek, ahol az életem veszélyeztetésére köteleznek...

153
dorcssa képe

Siralmas, szánalmas,

Siralmas, szánalmas, felháborító. De hát mit vártunk Abszurdisztán vezetőitől, akik kb 30 év lemaradásban vannak gondolkodásban. Az MK-nak fölösleges volt harcolnia, még inkább a nevét adnia ehhez a visszalépéshez. :(

-----------
Szerelő pasi, kék fixi, zöld bagaboo

154
CsImre képe

Úgy tűnik, hogy az

Úgy tűnik, hogy az autósok kaptak pár kedvezményt.
Érdekes, hogy a buszsáv másutt Európában nem veszélyes, csak itt. Az is, hogy a buszsáv és a forgalmi sáv határán haladni a forgalmi sávban kevésbé veszélyes, és a sebességkülönbség sem játszik.

Sebességhatár lesz a cangásoknak, de a kötelező használat marad. Ismét egy betarthatatlan korlátozó szabály, ami a bicikliseket nyomja le, de nem kompenzál. Ki lesz mégis az, aki bicikliutat építtet, majd még kerós nyomot is fest az útra egyidőben? Milyen jelzés lehet az, ami ellentmond a kerós használhatóságnak, miközben a piktogram az úton lesz?

„kerékpárosok behajtását csak ott engedi majd januártól a KRESZ, ahol azt tábla is jelzi, valamint a módosítás ebben az esetben megerősíti a kerékpárosok jobbra húzódási kötelezettségét.”

Eddig is volt ilyen, mi az új? És itt mégiscsak szorosan jobbra kell majd tartani, vagy a jobbratarts valamilyen okból külön hangsúlyozandó a biciklisekre?

Az előrecsorgás nagyon üdvös, de majd minden lámpához kerékpáros nyomot festenek?

„Növelheti a kerékpárosok és a gyalogosok biztonságát, hogy a kanyarodó járművek vezetői számára elsőbbségadást ír elő a módosítás.”

A gyalogosok biztonsága hogy kerül ide? Ez a múltkori skandallum, hogy kellő körültekintés, meg stb? Hol érhető el a jogszabály módosított szövege?

CSI

155
Em képe

az origó cikk olvasásának

az origó cikk olvasásának végére a felmegyapumpadenagyon átcsapott elkeseredésbe,és nem (csak)azért amit a biciklisekkel muveltek.
a 2.oldalon az autosok jonnek.
1.pont
az elöl-hátul "Iskolabusz" táblát viselő, az elakadásjelzőjét használó, és "az úttesten álló iskolabuszt - a gyermekek be-és kiszállásának időtartamában - kikerülni vagy az iskolabusz mellett elhaladni tilos."
ezt megszüntették,és most már "óvatosan" ki lehet kerulni.
mivel magyarázta az Autóklub közlekedésbiztonsági szakértője? Betarthatatlan,torlodást okoz,ha le kell állni/

Basszus ennyi elég.Az autosoknal ennyi eleg.EZ a szomoru.

a hirtelengyalogos temanal,meg az a mondat,hogy
/A minisztérium szerint túlságosan merev lett volna, ha általánosan meghatározzák, hogy minden egyes zebra előtt 30 km/órára le kell lassítani. Az ilyen szabályok miatt kérdezik azt 35 éve, hogy miért ilyen bonyolult a KRESZ - fogalmazott a tárca./
...kész.

arrol persze nem is beszélve,hogy a quadosoknak,amik erdőket tesznek tönkre,nem kell rendszámtábla,hogy el is lehessen oket kapni meg azonositani,mert "/
ugysem mennenek el vizsgázni

de hát a legjobb,akkor is az,hogy gyönyörűen olvasható az uj drágaKRESZünkben,hogy ami a ""pótkocsinak nem minősülő fék nélküli vontatmányt (mezőgazdasági vagy ipari munkagépet) vontató mezőgazdasági vontatóval és lassú járművek" megengedett sebességét illeti: 15 teljes km...a traktor nem,de a kerékpárok sebessége lassu az utak tervezett infrastrukturajahoz képest.
jolvan.

ez van,de megköszönni nagyon meg kell az MKnak es mindenkinek,aki azert dolgozott,hogy legalabb azt elerjek,amit elertek,segitve ezzel a kerekparos közlekedést.koszonjuk!

156
Névtelenkkk képe

Jóvanna, igazad van, de egy

Jóvanna, igazad van, de egy percitét igazán kitehettél volna a végire! Irgum-burgum

157
Törölt felhasználó képe

(Nincs téma)

158
feb képe

perstrong

perstrong

159
Em képe

OFF:igenigen tudom,valami

OFF:igenigen tudom,valami nagyon nem mukodott tegnap a gepemen,mert mindenki hozzaszolasa telibetűs volt.csak az enyém igy maradt.bénaemő

160
Névtelenkkk képe

OFF: Én meg bénaMK

OFF: Én meg bénaMK Dél-Pest tag, mert csak a szám járt, de nem tudtam visszaállítani, hiszen nem percitével, hanem perstronggal volt elcseszve, ahogy feb írta. :-)))

161
Em képe

OFF:sztem mindkettő

OFF:sztem mindkettő formáló cucc elfért volna a kommentemben :))
reméljük bocsánatos bűnök :)

162
Cseya képe

"Betarthatatlan,torlódást

"Betarthatatlan,torlódást okoz,ha le kell állni..."

Vajon a törvényhozó, aki ezt így ki bírta ejteni a száján, az nagyon hülyén fog maga elé bambulni, ha a gyerekét pont egy ilyen szituációban gázolják nyomorékra?

163
Em képe

A vicc az,hogy ezt a

A vicc az,hogy ezt a MagyarAutósklub közlekedésbiztonsági szakértője mondta.
mert ugye nem az a legbiztonságosabb,hogy amig gyerekek szálldogálnak ide-oda az autok 5percet állnak.
:) ez már tényleg olyan,hogy....ez most komoly vaze?

164
tibormolnar képe

Mélységesen

Mélységesen elszomorítóak a változások. :(

165
alcedo képe

(Valaki nem zárt le

(Valaki nem zárt le valamilyen tag-et.)

Két magyarázat lehetséges. Az egyik Petáé. Nem vetném el. Ez esetben az alkalmazandó eljárás Ogre javaslata (mindenkit, aki a jelen verzió előkészítésében részt vett végigzavarni naponta kétszer a Rákóczin és az Erzsébet hídon, szabályosan)+ aki továbbra is az igazgatásban akar dolgozni, azt elküldeni szakmai továbbképzésre, hogy behozhassák a kimaradt negyven évet.

A másik magyarázat, hogy adminisztratív eszközökkel vissza akarják fogni a kerékpározás terjedését, kiváltképp a hivatásforgalomban. Ez esetben a leghatékonyabb eszközt választották, de remélem, már ez sem lesz elég. Mindenesetre eléggé rímel a megoldás arra, amit a szélenergiánál, biomasszánál és hasonló területeken műveltek.

Még megvárom a jogszabály szövegét, de ha visszaigazolja a híreket, innentől magasan teszek majd a buszsávra vagy a gyalog- és kerékpárútra. Az összes engedmény olyan hipotetikus, hogy konkrétan sehol sem kell alkalmazni. A hirtelen zebrára lépő gyalogosra vonatkozó kitétel pedig vérlázító.

166
Névtelenkkk képe

OFF: "Mindenesetre eléggé

OFF:

"Mindenesetre eléggé rímel a megoldás arra, amit a szélenergiánál, biomasszánál és hasonló területeken műveltek."

Ezt csinálják mindennel ebben az országban. Ez az igazi "kurvaország". Itt minden egészséges, előremutató kezdeményezést csírájában elfolytanak, leszabályoznak, megadóztatatnak, Mindenből az állam akar mértéktelen hasznot húzni, úgy, hogy neki lehetőleg semmibe sem kerüljön. Az emberek akár bele is dögölhetnek.

167
Miló01 képe

A fekete autót kihagytad,

A fekete autót kihagytad, ami éjnek idején megjelent a ház előtt és mondta, hogy érted jöttük elftárs, nem ellened!:D

168
petic képe

Há, és én még

Há, és én még szeptemberben azzal kampányoltam a CM-re, hogy hamarosan már a bicikliút használata sem lesz kötelező :-((

És sajna az a gyanúm, hogy a bringagyalog kötelező használatába az MK kompromisszumként ment bele - ha tudván tudták, hogy 1, max 2 éven belül úgyis lesz teljesen új, szép, virágos, rózsaszín, bringabarát KRESZ, akkor ok. Ha nem, akkor túl nagy ár ez a kötelező jobbratartás elengedéséért (mint egyedüli gyakorlati pozitívum).

----------------------------------------------------
A Ghisalloi Madonna óvjon titeket minden utatokon!

169
dhpage képe

Hát ez egy gigantikus

Hát ez egy gigantikus f.s...többet nem tudok elmondani, mert már elmondták.

Motorosként örülök, de bringásként nem.

170
Zsurmi képe

Elkeserítő, maszatolás,

Elkeserítő, maszatolás, elkenés. 1 lépés előre, 1,99 hátra.

De semmi nem fog változni, ugyanúgy az út szélén megyek. Ha busz sáv, ha nem.

Az Andrássin továbbra sem megyek, ezután a Bajcin lévő bringa gyászon se. Sőt inkább elkerülöm.

A többi nem érdekel.

Tudom, hogy nem szép dolog másnak munkát adni (próbálni), de a buszsávos szabály okozta balesetveszélyt nem lehet (van.e értelme) megtámadni Alkotmánybíróságon? Mert hát busz sáv nélkül az út széle a jó, buszsávval meg a 2. sáv.
A biztonságos közlekedés előbbre való kéne hogy legyen, mint egy másik jármű haladása, nem?

Ugyanezt a kötelező bringaút és bringagyalogút használat, közben meg a gyalogosnak elsőbbsége van. Ez hátrányos megkülönböztetés, nem? A közúthálózatot nem csak a gépjárművezetők tartják fenn, tehát komoly indok nélkül nem korlátozható egyetlen járműtípus sem.

Azért ütős lenne egy elfogadott beadvány (persze éveket kéne rá várni)?

-
Zsurmi

171
j_gergo képe

Azért ütős lenne egy

Azért ütős lenne egy elfogadott beadvány (persze éveket kéne rá várni)?

Addig pedig az Erzsébet hídon, Rákóczin és egyéb helyeken a 2. (szabályos) sáv közepén biciklizni nap mint nap. Bár ebben a fos országban valószínűleg másnap kiraknának az Erzsébet hídra is egy biciklizni tilos táblát :-(

172
MK Dél-Pest tag képe

"Ugyanezt a kötelező

"Ugyanezt a kötelező bringaút és bringagyalogút használat, közben meg a gyalogosnak elsőbbsége van." - "A gyalog- és kerékpárúton a kerékpáros a gyalogos forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti."

A gyalog- és kerékpárúton a gyalogos a védtelenebb, sérülékenyebb közlekedő fél. Nyilván az ő védelmükben csavarták el így a szabályt a mi kárunkra.

A legszebb az egészben az, hogy miután tulajdonképpen mégjobban alárendelték a kerékpárost a bringagyászon a gyalogosnak - ellehetetlenítve a közlekedést teljesen ilyen létesítményen - még KÖTELEZŐVÉ IS TETTÉK, minden kibúvó szabályt megszüntetve!

173
vnorb képe

Ha az a logika lenne benne,

Ha az a logika lenne benne, hogy a gyengébbet védjék akkor ez párhuzamos mondatokban is megfogalmazódna:
Az motoros a kerékpárost, gyalogost nem veszélyeztetheti. A gépjármű a kerékpárost, gyalogost nem veszélyeztetheti.
Az úttesten a tehergépjármű a kisebb járműveket, gyalogost nem veszélyeztetheti.

174
phorvath képe

Külön jó, hogy nem tettek

Külön jó, hogy nem tettek különbséget az elválasztott és el nem választott gyalog-kerékpárút között. Magyarul, ha a gyalogos a sárga vonal rossz oldalán kóricál, akkor is elsőbbsége van.

phorvath
Kerékpáros KRESZ

175
MK Dél-Pest tag képe

Jó észrevétel! Ezzel is

Jó észrevétel! Ezzel is bevittek minket az erdőbe. :-(

-----------------------

176
Zsurmi képe

A gyalog- és

A gyalog- és kerékpárúton a gyalogos a védtelenebb, sérülékenyebb közlekedő fél. Nyilván az ő védelmükben csavarták el így a szabályt a mi kárunkra.

Ez rendben is van, de akkor milyen alapon kötelező a használata? Elvégre az úttest/járda is csak azért van, hogy ne haladni is lehessen és folytonos veszély és konfliktus se legyen.

-
Zsurmi

177
lord képe

A gyalog- és

Azért ez elég morbid logikára vall(ana). A gyalogos gyenge, eddig rendben, de azért a nyakába szabadítanak 20km/h-val száguldó bicikliseket. És hát mivel a gyalogos gyenge, ezért leírják, hogy lécci ne nagyon veszélyeztesd már annyira léccike, naaaa igazán :)

178
nazsu képe

Hát ez alapján ugyanugy

Hát ez alapján ugyanugy szobrozni fog a gyalogos a zebrán. :-(

179
Don Kartács képe

Ezeken a területeken

Ezeken a területeken továbbra is Fákkkjúvan. A zebra és az iskolabusz téma a legkiakasztóbb. Ezek után RAZOR lesz-e?Ezek után bárkit elvasalhatnak zebrán és a gyalogos lesz a hibás.
Alkotmánybírósághoz,ombucmanhoz kellene fordulni:(

Az esőt nem elég eltűrni, az esőt szeretni kell...

180
Kisember képe

RAZOR volt RAZOR van RAZOR

RAZOR volt
RAZOR van
RAZOR lesz

Get up, stand up: stand up for your rights!

181
zsoltee képe

+1 Zsoltee

+1

Zsoltee

182
Hotyhogy képe

PA3OP zsütty, PA3OP

PA3OP zsütty, PA3OP zsízny, PA3OP zsíli bütty! :D

183
mcysh képe

Ő... Nem zsíl, zsív (vagy

Ő... Nem zsíl, zsív (vagy zsivjót), búgyet zsitty?
===
bácsi a biciklin

184
Hotyhogy képe

A COBET nyelvet én mint

A COBET nyelvet én mint impresszionista kezeltem itt. Gondolj Monet képeire a roueni katedrálisról: ő se prezíz vonalakkal festette le a homlokzat kőcsipkéit. :D

185
mcysh képe

értem, befogtam

értem, befogtam :-)
===
bácsi a biciklin

186
Cseya képe

Muzsikpukkasztás?

Muzsikpukkasztás?

187
vnorb képe

Most olvasom az MK-n, hogy

Most olvasom az MK-n, hogy még nincs kész/ nem kapták meg a kormányrendeletet: nekem nagyon az a gyanúm, hogy most tesztelés folyik, vajon mik a reakciók az elhintett változtatásokra: az újságírók meg eléggé szeretnek csúsztatni.
Majd jövő héten pedig az a verzió kerül ki, amelyik lobbi erősebben reklamált.

188
Peta képe

Ez egy annyira jellemző

Ez egy annyira jellemző jelenség lenne ezektől! Elhintenek valami nagyon szart, aztán lehet örülni nekünk is, ha mégse lesz kötelező a bringagyalog. Rohanok is akkor majd az mszpre szavazni, hát mégis voltak olyan kedvesek, hogy fenntartották a status quo-t.
Söpredék. Bocs a pártnév említéséért.

189
zsoltee képe

inkább egy * kellett volna,

inkább egy * kellett volna, majd lábjegyzetben:

*: bármely jelenlegi parlament párt

Zsoltee

190
Peta képe

Hjah, csak épp nem

Hjah, csak épp nem _akármelyik_ parlamenti párt alkotja a törvényeket, hanem ők. És hadd ne mondjam, hogy nem csak a demokratikusnak mondott pártjukban megy így a módi, hanem a "jogelődöknél" is ez volt.

Ettől még nem jobb a többi.

191
zsoltee képe

Jelenleg valóban ők

Jelenleg valóban ők alkotják, de én úgy vélem, hogy egyik ott csücsülő párt sem különb náluk. Persze ez az én személyes véleményem, inkább zárjuk le, mert ez itt OFF ;)

Zsoltee

192
XaB képe

bátran kövezzetek meg de

bátran kövezzetek meg de ezúton is xartam a KRESZ-re ezután fogok csak igazán...ahol van aszfalt ott tekerek a szabályokon meg nyammogjon aki ráér...;-)
RABIC!

XaB

zöld-fehér-piros Dancelli Supercorsa fixi
***kevés fék, sok tapasztalat :)***by jady

193
XaB képe

bátran kövezzetek meg de

bátran kövezzetek meg de eddig is xartam a KRESZ-re ezután fogok csak igazán...ahol van aszfalt ott tekerek a szabályokon meg nyammogjon aki ráér...;-)
RABIC!

XaB

zöld-fehér-piros Dancelli Supercorsa fixi
***kevés fék, sok tapasztalat :)***by jady

194
László Péter képe

ha xarsz a KRESZ-re, akkor

ha xarsz a KRESZ-re, akkor talán neked is köszönhetjük, hogy nem vesznek minket komolyan 1-1 tárgyalás alatt... mit mondhatnék erre, mint hogy NAGYON KÖSZÖNÖM a hozzájárulásodat a fejlődés érdekében

//////////////////////////////////////////////////////

Magellan Crater+6 szólamú sziréna+ködlámpa...tiszta városi bicaj

195
lrdr képe

Hát nem tudom, sztem. sokan

Hát nem tudom, sztem. sokan túlreagáljátok itt ezt egy picit. Biztos unalmas már, de megint Küküvel (, kerekeskével, stb.-vel) kell, hogy egyetértsek.

Akinek van agya, az tud különbséget tenni (és megfelelő fontossági sorrendet felállítani) szabályos és biztonságos között - valamint ennek megfelelően is viselkedni, függetlenül attól, hogy a saját közlekedéséről van épp szó, vagy valaki máséról/a vele való együttműködésről.
Akinek meg nincs, annak nincs - mindezekhez mégis mi köze annak, hogy mi van a KRESZ-ben? (Főleg azt tekintve, hogy milyen szinten tartatják be?)

196
László Péter képe

Én János kérése nélkül

Én János kérése nélkül is amondó vagyok, hogy érdemes még várni a végleges verzióra, amit kiküldenek nekik.
Egyértelmű, hogy januárig rengeteg víz le fog folyni a Dunán, tehát én még azt sem venném készpénznek, amit abban írnak.

Addig is csak azon kellene elgondolkozni, hogy mit tehetnénk azért, hogy ne legyen a kerékpárosokkal szemben semmilyen előítélet, hiszen erről csak "mi" tehetünk.
Az, hogy sokan nem tartják be a jelenlegi szabályokat, nem csak a jelenleg érvényben lévő KRESZ-nek köszönhető.

Soha nem gondoltam volna, hogy szégyenkeznem kell amiatt, hogy a bicós társaim hogy közlekednek, de ezen a nyáron több ízben akartam utólérni valakit, hogy nyakon vágjam...

//////////////////////////////////////////////////////

Magellan Crater+6 szólamú sziréna+ködlámpa...tiszta városi bicaj

197
László János képe

No végre megvan a végleges

No végre megvan a végleges szöveg, feltettük az MK honlapra, a dokumentumba bejelölve színesen a minket érintő pontok sora. Azért az nem kevés...

http://kerekparosklub.hu/kresz-dontott-a-kormany

198
Zsurmi képe

Asszem most bőven a

Asszem most bőven a "harcolnak ellened" fázisban vagyunk.

-
Zsurmi

199
Törölt felhasználó képe

Idézem a "A közúti

Idézem a "A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BMegyüttes rendelet módosításáról" című rendeletet:

30. §

Ez a rendelet 2010. január 1-jén lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

Ennek értelmében 2010. január 2-án ismét a jelenlegi szabályozás lép életbe.

200
zsoltee képe

LOL :D Abszurdisztánban ez

LOL :D

Abszurdisztánban ez talán nem is olyan meglepő :)

Zsoltee

201
phorvath képe

Azért veszti hatályát ez

Azért veszti hatályát ez a rendelet, mert ez egy módosító. A Kresz érvényben marad.

Ha a módosító nem vesztené hatályát, akkor minden nap újra és újra módosulna a Kresz. Minden törvény- és rendeletmódosításnál így van ez.

202
adamekp képe

Pontosan.

Pontosan.

203
dhpage képe

:DDDDDDDDDDDDD --------------

:DDDDDDDDDDDDD

204
AzInfrás képe

Uraim! Maradjunk a

Uraim!
Maradjunk a tényeknél:
1. Kb egy éve a civil kerékpárosok a KRESZ módosításba javasoltak 20-22 ÖTLETET (jót-rosszat), alapvetően külföldi példákból
2. Ez több fórumon megcsámcsogták, az ötletek (!) módosulgattak
3. Amikor komyollyá vált az ügy, akkor a Kerékpáros Tárcaközi Bizottság Munkacsoportja (közlekedésszervezőkkel, IRM, ORFK munkatársaival) MEGSZÖVEGEZETT 21 módosítási javaslatot.
4. Ebből 17 javaslat átment a KHEM államtitkára által kezdeményezett egyeztetésen (NEM egy civil szervezet HANGZATOS MUNKÁJA EREDMÉNYEKÉPPEN), többen gratuláltak, hogy ilyen arányban nem szoktak elfogadni javaslatot. Ez a csomag az eddigiek közül a legjobb volt, a maradék 4 pontra is (alapvetően nem lényeges) igéret hagzott el, hogy további kimunkálásra javasolják.
5. A javaslat kormányülés programjába került, ami egy tiltakozó sajtótájékoztató miatt lekerült a napirendről
6. A javaslat kidolgozói a bekeményítés hatására bekeményítettek és akkor nesztek... módosítottak, ez van most, sokkal rosszabb mint az eredeti, köszönjük a civil szervezetnek, vezetőjének

Egyéb:
A zebra a gyalogosoké, azon a kerékpár, mint jármű nem közlekedhet, pláne nincs elsőbbsége
Bizonyos helyeken a kerékpárút vége-elsőbbségadás tábla van kihelyezve, igenis van erre más példa: két főútvonal találkozásánal az egyiken ki van téve a főútvonal vége és elsőbbségadás kötelező
Menjünk át a fejükön egy ifával... talán nem kéne

205
phorvath képe

Ezek szerint az

Ezek szerint az autóvezetőknek a zebra előtt ki kell szállni és átemelni???

Az úttestet bármikor keresztezheted járművel, ha elsőbbséget adtál a rajta haladóknak. (Pl. egy úttest melletti parkolóból indulva.) Ha éppen a zebránál keresztezed az úttestet, akkor ott. Csak biciklivel nincs elsőbbséged.

Meg tudod mondani, hogy hol van leírva a Kreszben, hogy nem szabad a zebrán biciklizni?

phorvath
Kerékpáros KRESZ

206
Zyzka képe

"6. A javaslat kidolgozói a

"6. A javaslat kidolgozói a bekeményítés hatására bekeményítettek és akkor nesztek... módosítottak, ez van most, sokkal rosszabb mint az eredeti, köszönjük a civil szervezetnek, vezetőjének"

Én nem tudom, hogy ki mikor és hogyan keményített be. De ha még el is hiszem hogy A! civilszervezet és annak A!vezetője még oly nagy butaságokat is mondott tiltakozásában, amely akár keménykedésnek is tűnhetett, nem menti fel a nagy tudású és bölcs döntéshozókat az alól hogy egy ilyen sz*r KRESZ-t fogadtak el.
Mi ez óvoda? Jancsika lehülyézett, ezért nem adom oda neki homokozólapátot?

Más szóval a KRESZ-t nem A civilszervezet és annak vezetője kedvéért kellet megváltoztatni, hanem azért mert rossz volt. És még mindíg nem jó.

207
Lathor képe

A 6-os pont baromság.

A 6-os pont baromság.

208
tévedsz képe

Tévedsz, a Kerékpáros

Tévedsz, a Kerékpáros Tárcaközi Bizottságban nincs benne az ORFK, csak a tárcák. Amire Te gondolsz, az a KRESZ Bizottság.

209
Szász Andrej képe

Tisztelt Bennfentes (így

Tisztelt Bennfentes (így névtelenül is),

Adna linket a hivatkozott biciklis szervezet vezetőjének arra a nyilatkozatára, amely kivágta a biztosítékot? (bekeményített)

Csak mert nagyon fontos lenne tudni.

Az MK KRESZ-anyagának szakmai munkájában már pár éve részt veszek, munka mellett görnyedek a javaslattervezetek felett, hogy véleményezzem 1-2 napos határidővel (ahogy ezt tőlünk általában elvárják), így érdekelne, hol veszett kárba a munkám nagy része? (Sajnálkozva persze amiatt is, hogy a javaslat kidolgozóinak munkája ugyanúgy kárba veszett, és csak remélni tudom, hogy azért legalább fizetést kaptak, mert én teljesen társadalmi munkában ügyködtem a munka és a család mellett.)

1-3. pont: alapvetően tetszett, hogy partnernek tekintettek bennünket, (még akkor is, ha ehhez elég sokat kellett kilincselni különböző fórumokon, lásd pl. http://kerekparosklub.hu/elorelepett-a-kresz-egyeztetes-folyamata ).

4. pont: ez az, amiről itt emlékezünk meg? http://kerekparosklub.hu/a-khem-kozetette-a-kresz-modositasi-javaslatat-...
Ennek az MK-hírnek a címe is pozitív. Ez az anyag nagyon jól sikerült, gratulálok minden résztvevőnek!

Ennek az anyagnak a szakmai véleményezése elhúzódott, csak egy hónappal később adtuk ki, de ott is pozitívan értékeltük:
http://kerekparosklub.hu/szakmai-velemeny-a-kresz-modositasrol-2009-szep...
Ezt az anyagot inkább a sajtó kezdte ki!

5. pont: erről a sajtótájékoztatóról van szó? http://kerekparosklub.hu/tiltakozunk-a-nem-megfelelo-kresz-modositas-elf...

a maradék 4 pontra is (alapvetően nem lényeges) igéret hagzott el, hogy további kimunkálásra javasolják.

Ha tényleg nem lényeges, akkor valóban felesleges lehetett a tiltakozás. De nem lehet, hogy pont a legfontosabb pontok maradtak ki, azok, amiket itt a hozzászólók többsége is hiányol? Mármint a kötelező használat enyhítése, példának okáért?

6. pont: no comment, a többiek már megírták.

Választ várok a ?-lel végződő mondatokra, köszönöm!

210
Szász Andrej képe

Nem vettem észre, hogy már

Nem vettem észre, hogy már küldi, és elküldtem megint :) Ez a törlés.

211
Kuku képe

Kedves névtelen! Ugye nem

Kedves névtelen!

Ugye nem gondolod komolyan, hogy nekünk hagyni kellett volna az első körben átmenni olyan javaslatokat, ami alapján a párhuzamos kerékpárúton haladó jobb horoggal elütött bringás felelős a balesetéért, mert nem volt az elsőbbségében körültekintőbb?
Mert ez pl. benne volt az előző körben.
Aztán a megvétózott első anyagban is benne volt a kerékpárutak csak mellékutakon nem kötelező használata, és abban sem volt benne a buszsávok megnyitása, vagy táblával kötelező lezárása biciklisták előtt.
Szóval nem kell itt annyira izgulni. Mi a vétóval is csak tettük a dolgunkat. És a több éves újkresz huzavona után az "ígéret hangzott el, hogy további kimunkálásra javasolják" dumát elég béna dolog lett volna bevenni 4 hónappal egy kormányváltás előtt.

Kürti Gábor,

212
sagan képe

Azt hiszem megvan a

Azt hiszem megvan a megoldás. Veszek egy triciklit, aztán megyek az úton :DD.
Az új szövegek:
"„Kerékpárút” (26. ábra): a tábla a kétkerekű kerékpárok közlekedésére kijelölt utat jelez"
"Ha az út mellett, annak vonalvezetését követve kerékpárutat vagy gyalog-és kerékpárutat jelöltek ki a kétkerekű kerékpároknak a kerékpárúton vagy a gyalog-és kerékpárúton kell közlekedni"

----------------------
RAZOR

213
adamekp képe

Ott a . (vizuális poén)

Ott a .

(vizuális poén)

214
atomboy képe

OFF: Akkor mar inkabb

OFF:

Akkor mar inkabb haromkereku fekvobringa. :)
Lehetoleg ketszemelyeset.

atomboy

215
szelvesz képe

Avagy 11 személyeset.

Avagy 11 személyeset. Hurrá! Itt a négykerekű kerékpár!
http://kerekparosklub.hu/eszak-pest-egyutt-galyazott
Erre kössenek csomót! Már 1997-ben engedélyezték.
Beeee! Menjünk vele minden forgalmas főútvonalon! Ezzel fogok dolgozni járni. Iránytaxi, avagy környezetbarát tömegközlekedés.

http://www.szelvesz.hu/

216
Cseya képe

Már eleve a "kétkerekű

Már eleve a "kétkerekű kerékpár" egy tautológia, ami külön bravúr, hogy egy rendeletbe ilyen pongyola fogalmazás belekerülhet. Nem hiába van a tricikli meg a kvadricikli/quadricikli elnevezés.

217
sagan képe

Definiálva van a

Definiálva van a kerékpár:
"II. A közúti járművekkel kapcsolatos fogalmak
r/1. Kerékpár: olyan két- vagy háromkerekű jármű, amelyet egy vagy két személy emberi ereje, illetőleg legfeljebb 300 W teljesítményű motor hajt. A kerékpáron egy 10 éven aluli gyermek szállítására alkalmas pótülés, illetve kerékpár utánfutó vontatására alkalmas berendezés helyezhető el."
Ez nem változott,tehát van háromkerekű kerékpár viszont az új rendelkezés szerint csak a kétkerekű kerékpárnak kötelező a bringaút/bringagyalog,azaz a triciklivel nyomhatom az úton :)).

----------------------
RAZOR

218
sagan képe

ezt is módosították "r/1)

ezt is módosították
"r/1) Kerékpár: olyan, legalább kétkerekű jármű, amelyet emberi erő hajt, és ezt legfeljebb 300 W teljesítményű motor segíti. A kerékpáron a kerékpárt nem hajtó személy is szállítható erre alkalmas ülésen. A kerékpáron utánfutó vontatására alkalmas berendezés helyezhető el."

----------------------
RAZOR

219
lrdr képe

Ez nekem is kapásból

Ez nekem is kapásból beugrott :) - csak akkora nyomtáv kell hátra, h továbbra is elférjen a motorossávon.

220
Stefidzsi képe

Ezt kiszúrtátok már? A

Ezt kiszúrtátok már?

A gyalogosok közlekedésének új szabálya:
Az R. 21. §-a a következő (13) bekezdéssel egészül ki:
(13) A gyalog- és kerékpárúton a gyalogos a kerékpáros forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti.

Kerékpárok és segédmotoros kerékpárok közlekedésének új szabályai:
Az R. 54. §-a a következő (9)-(11) bekezdéssel egészül ki:
(10) A gyalog- és kerékpárúton a kerékpáros a gyalogos forgalmat nem akadályozhatja és nem veszélyeztetheti.

Most akkor hogy is van ez? Egyikünk se zavarhatja a másikat?

221
Peta képe

Ez az igazi harmónia, \o/

Ez az igazi harmónia, \o/

222
Röptömben_Szedtem képe

Miért, valakinek

Miért, valakinek mindenképpen zavarnia kell valaki mást? ;)
Ezentúl mindenki előzékeny lesz, mindenki figyelmes, mindenki türelmes, boldogság és madárcsicsergés. :D

223
Cseya képe

Na erről megint lemaradtam!

Na erről megint lemaradtam! Hiszen eddig akadályozhattam és veszélyeztethettem volna, és én balga mégsem tettem!

224
atomboy képe

Olvasgatom az MK oldalaran

Olvasgatom az MK oldalaran (is) kikerult tervezetet.

Ha jol latom, kiszedtek ezt:
a kerékpársávról - kivéve, ha jelzőtábla erre utasítást ad, továbbá ha a kerékpársávot a balra bekanyarodás céljából az úttest felező vonalának közelében helyezték el - vagy, ... nem szabad

Na vegre, ez nekem jo hir. Mindig is utaltam az indirekt kanyarodast.

Kovetkezo bekezdesen viszont azt irjak, hogy kotelezo lesz a gykutat is hasznalni. Ezzel kitoroltek a "ha a gyalogosok akadalyozna a kerekparos haladasat" bekezdest?

Hogy mondjam, vegyesek a velemenyeim. Jo dolognak tartom, hogy egy csomo szamunkra kedvezo pontot bevettek, es remenykedek, hogy megszuletnek, majd elszaporodnak a kerekparos felallohelyek, meg egyebek.

De ha megfigyeljuk, hogy mifelenk rengeteg a bringagyasz, inkabb negativumnak erzem, mivel a a varos majdnem az osszes foutjarol vagyunk kitiltva. Inkabb megyek a szomszedos 30-as, jobbkezes utcakban, minthogy 20-al tepelodjek ideoda a bringagyaszokon. Esetleg elerni, hogy jardava minositsek ezeket a fosokat.

Szerk:
Meg valami: az Origon ez van: A bringások például forgalommal szemben is behajthatnak az egyirányú utcába,. Ahogy a tervezetet olvasom, csak akkor, ha kiegeszito tabla van a behajtani tilos alatt. Vagy rosszul ertelmezem?

atomboy

225
Szász Andrej képe

Ezzel kitoroltek a "ha a

Ezzel kitoroltek a "ha a gyalogosok akadalyozna a kerekparos haladasat" bekezdest?

Én nem látok olyan pontot, ami ezt módosítaná. Ez a 13.§ (2)-ben volt, és szerintem maradt is! A tábláknál.

226
szelvesz képe

Így van! Ez nincs benne a

Így van! Ez nincs benne a módosításban.
(ha a gov.hu egyáltalán hivatalosnak tekinthető)

227
Addel képe

Olyan mint Mátyás és a

Olyan mint Mátyás és a bíró lánya, kaptuk ajándékot meg nem is.

Engem csak az zavar, hogy több helyen is vannak olyan 25-50 méter semmibe vezető kerékpárutak,vannak olyan főutak ahol baloldalon van a kerékpárút, majd áttér a jobb oldalra egy darabig majd újra a bal oldalra(mindenhol elsőbbségadás táblával). És közben néhol kerékpár út vége tábla és sokáig semmi.
És akkor elvárják, hogy ezeket használjuk.

228
Attila11111 képe

Ez a kormánynak nevezett

Ez a kormánynak nevezett bűnözői csoport fél év múlva eltakarodik, már nem érdemes velük tárgyalni.

Helyette jobb a leendő kormánypárt szakpolitikusait meggyőzni az álláspontunk helyességéről és hogy kiemelten kezeljék a kérdést.

229
MK Dél-Pest tag képe

Ez konstruktív javaslat.

Ez konstruktív javaslat. Szerintem mindenképpen érdemes lenne ezt tenni, és mielőbb elérni, hogy visszavonják az elcseszett módosításokat.

-----------------------

230
Bicska2 képe

Nem értek hozzá, de

Nem értek hozzá, de megkérdezném: ki az az elmebeteg, aki harminccal be mer suhanni egy egyirányú uccába szemből? Bízva abban, hogy
1. érkező autóvezetők látták a "szemből elmeroggyantak jöhetnek kétkeréken" táblát
2. ha látta, érdekli is, és számít ránk
3. ha látta, és érdekli, akkor elfértek egymás mellett

szvsz öngyilkosság.
Tudom sokan csinálták ezt eddig is így, node legalizálni egy marhaságot.....

(Mondom ezt megrögzött bringásként. Bocsi.)

231
sagan képe

Jaja az összes nyugati

Jaja az összes nyugati országban is csak úgy hullanak emiatt a biciklisek.
Sőt a kevés magyarországi példa is ezt mutatja.
Természetesen figyelni kell egymásra,de mitől nem venné észre,ha szembe jön vele egy bringás.
Ez abból is leszűrhető,hogy simán ledudál,levillog, ha nem akarok kerülni és bemegyek senkit sem zavarva szemből egy utcába.
Az első tagmondatod viszont igaz, nem értesz hozzá. De akkor miért ez a sarkos vélemény?

----------------------
RAZOR

232
sirdavE képe

Én megnéznélek téged,

Én megnéznélek téged, amint 30km/h-val szűk kis íven "besuhansz" egy egyirányú utcába. De komolyan. Fizika óráról rémlik valami?

Éljen a könnyűlovasság!

233
adamekp képe

Ezt leginkább a Milli

Ezt leginkább a Milli stadionkanyarjában tudnám csak elképzelni.

234
errorka képe

Akinek van hozzaferese, es

Akinek van hozzaferese, es kedve irni egy majomnak, az tegye meg, en ezert nem regisztralok a blogterre:

http://varos.blogter.hu/380652/januartol_jon_az_uj_kresz_-_regit_sem_ism...

#30 - "El kell tudni fogadni, hogy forgalmi akadályt nem képezhetünk azáltal, hogy eltérő vagy éppen adott esetben kisebb képességű járművel közlekedünk, mint a legtöbb társunk az úton."

El kene magyarazni ennek a tuloknak, hogy az, hogy 10-40-el tud jonni egy kerekparos mogott, az nem feltartas, viszont amit ok muvelnek, hogy egesz nap dugo van mindenhol, az az.

A savban veszvillogos mogott meg pontosan 0-val tud menni, megsem szall bele...

Komolyan fajdalmas, hogy mennyire ostoba nemelyik. Es ezekkel kozlekedunk egyutt.

----------------------
errorka | objektív
----------------------
"Bicajjal járok!"
"Ok, Mr. Tour de kibaszott France, ki kérte, hogy bicajjal járj?"

236
lord képe

A módosított KRESZ pontos

A módosított KRESZ pontos szövegét egyelőre nem ismerik a Magyar Autóklubnál, ám a szervezet jogi tanácsadója szerint a január 1-jétől hatályba lépő jogszabály több pontja aggályos.
Kinek jó? - Módosul a KRESZ
:)

Cikk végén történelmi hanganyagok.

237
szelvesz képe

http://www.hirado.hu/Hirek/20

http://www.hirado.hu/Hirek/2009/11/24/12/Gyalogos_miatt_halt_meg_a_kerek...

1. Hordj fejvédőt!
2. Ne közlekedj kerékpárúton!
(mert a gyalogosok miatt is életveszélyben vagy)

Bár a példa biztosan nem életszerű csak 2 napja túl nagyra nőtt a fejemben a gőznyomás
:-((

238
Cseya képe

Ez az egész ügy

Ez az egész ügy kísértetiesen emlékeztet a Margit-híd déli kerékpársávjára. Úgy lesz, jó lesz, minden oké gyerekek, megbeszéltük, figyelem elaltatva, az utolsó pillanatban, amikor már késő módosítani, akkor meg nesztek itt a tényleges tervrajz/rendelet.

239
sagan képe

Január 1-től csak

Január 1-től csak kerékpárral és gyalog lehet szabályosan közlekedni az új KRESZ szerint. :))
„(1) A közlekedésben olyan járművel szabad részt venni,
d) amely az utat és tartozékait nem rongálja és azok környezetét nem szennyezi.
Mivel a környezete nincs definiálva a levegő is az ;)).

----------------------
RAZOR

240
lrdr képe

Ejjjnye, és mi még itt

Ejjjnye, és mi még itt puffogtunk! Hát pedig mégiscsak arany emberek ezek! :D

241
Shag_Beckur képe

Szennyezés -> Sáros

Szennyezés -> Sáros traktorral felhajtás, olaj csöpögtetés, stb.

Rongálás -> Szöges gumi, lánctalp. Előbbi tiltott itthon, utóbbira ha jól tudom gumiköpenyt kell húzni, ha közúton akarnak közlekedni vele.

Amit az autók, buszok, teherautók, biciklik, gyalogok okoznak, azt úgy hívják, hogy amortizáció.

242
zsoltee képe

A mérgesgázok

A mérgesgázok kibocsátása nem minősül szennyezésnek? Csak szilárd és folyékony anyag szennyezhet? ;)

Zsoltee

243
Shag_Beckur képe

A törvényben

A törvényben meghatározott határokon belül nem minősül annak.

244
Hemü képe

Dova csak gyalog.

Dova csak gyalog. ;-)

_______///Hemü\\\________
\ Ezüstmúlt Kapitány. Érted. /

245
Hotyhogy képe

Tessék. Megmondta, hogy

Tessék. Megmondta, hogy lesz ő még (büdös) gyalog is. ;-)

246
vnorb képe

Nagynehezen végigolvastam

Nagynehezen végigolvastam mind a 45 oldalt. Igaz nem vagyok járatos a jogi szövegekben, de elsőre nekem nem lett olyan nagyon rossz. (érdekes volt olvasni a magyarázatokat a módosítások alatt, bár sok helyről hiányzott) Az sokkal inkább zavar, hogy az MTI csúsztatott, és minden híroldalon a kerékpárosok az egyirányú utcában szöveggel kommentálták az egészet. (a konkrét változtatásoknál mindenhol az van, hogy autóbusz és vagy kerékpár...) és az MTI az autóbuszt valahogy kifelejtette a híréből. Persze ha így hozták volna le, rájöttek volna, hogy csak sávval együtt engedett ez a kitétel.
Az jó, hogy benne maradt a kiskapu a bringagyalognál az akadályoztatásról, és lehet az úton is menni, de erről sajnos az a rossz tapasztalatom, hogy a bringagyalogokat simán kitáblázzák kerékpárútnak és az útra meg kiteszik a bringával behajtani tilost.

És sajna az útkezelők ezután is ugyanazok lesznek, mégha választás is lesz a tavasszal:
Ha akarják, felfestik a bringanyomokat, ha akarják nem; ha akarják kirakják a bringával behajtani tilost, ha akarják rendesen megcsinálják a bringautakat...

247
lrdr képe

Persze-persze, de azért azt

Persze-persze, de azért azt se felejtsük el, hogy sárga festéket bárki vásárolhat ;)

248
szelvesz képe

Van

Van ecsetem....
:-))

249
norbicikli1 képe

Nagyon el vagyok

Nagyon el vagyok keseredve.
És még jobban elkeserít, hogy a kerékpárosok érdekvédelmi szervezetének kikiáltott Magyar Kerékpárosklub ilyen súlytalan szervezetnek bizonyult.
Még mindig azt hajtogatják, hogy összességében milyen jó lesz az új KRESZ, de ez egyszerűen nem igaz.
Itt, a CM-en olvasott bejegyzésekből látom úgy, hogy itt közekednek a bringások, nem pedig a gyereknek veszik a karácsonyfa alá a kerékpárt.
Ami onnan úgy is a tárolóba kerül, tehát nem kell félteni az utcán a fiatalt.

250
vnorb képe

Szerintem meg nincs igazad.

Szerintem meg nincs igazad. Láttam az MK oldalon is kifakadtál. Szerintem nagyon sok MK tag része a CM-nek is, illetve rengeteg a közös cél, szimbiózis van. Csak kicsit más a hangnem.
Azonban az MK érdemeit ne csökkentsd, ha nem tudod, hogy mennyi munka van ezen rendelet mögött.
Sokkal rosszabb is lehetett volna. Igaz van egy csomó rész, ami nem CM kompatibilis, sőt rossz, de mindenki tud róla: pl. eddig is kötelező volt a bringás infra, csak volt egy-két hézag amit ki lehetett használni. A sávközépen haladás, vagy odaláttuk olyan táblákat amelyek nincsenek (buszsáv vs. 2. sáv), egyirányú, zebrán keresztbe stb. De mindenki tudja, hogy ezek kisebb-nagyobb szabálysértések és néha büntetik. Az autósok meg fújnak ránk. Igaz sok szabályt azért hágunk át, mert nem akarunk nagy balesetet, vagy jó tempóval úton és nem akadálypályán akarunk közlekedni.

Az MKsok azért küzdöttek, hogy normálisabb infra legyen és ne kötelezzenek a balesetveszélyes részek használatára + ne költsék feleslegesen rossz infrastruktúrára az adóforintokat.
Szerintem ennek még jó pár évig lesz folytatása. ha minden kresz módosításnál úgy javítanak 10-15 bekezdésen, hogy az a bringásoknak javít valamit, szerintem az nagyon jó irány.

251
Szász Andrej képe

Ha visszapörgetsz az odalon

Ha visszapörgetsz az odalon és elolvasod AzInfra hozzászólását, meg alatta az enyémet (a linkekkel), jobban képbe kerülsz. Az MK szakmai oldalról közelítette meg a kérdést, amit a lehetőségekhez képest igenis jól kezelt, de a példa mutatja, hogy a szakmaiság önmagában nem garancia az eredményekre.

Ha elolvasod AzInfrát, akkor látod, hogy az MK tiltakozott vmi miatt. Nos ez pont az a pont, amit amúgy is hiányolsz (de legalábbis amíg AzInfra nem ír vissza, és nem pontosít), vagyis a kötelező használat enyhítésének kimaradása. Én speciel nem láttam azt a verziót, végignyálaztam a teljes levelezésemet hajnalban emiatt, meg a vincsesztert is, de semmi nyoma; arra emlékszem, hogy telefonon ment egy körkérdés, annyira sürgős volt az ügy.

A civil szervezetek "sikertelensége" kvázi a rendszerbe van kódolva: meghallgatják őket, egyeztetnek velük, de a végső döntéseket a fejük felett, fellebbezési vagy egyéb lehetőség híján hozzák. Tehát nem olyan ez, mint a 12 dühös ember, hogy egyhangúlag kell szavazni, és lehet egymást győzködni. Jó esetben az érveinket meghallgatják, és az érvek is jók, így megy előre a gépezet. Nagyobb ellenállású kérdésekben ez nem mindig elég.

Amúgy ha 5000 vagy 50000 tagja lenne az MK-nak, biztos sokkal fontosabb lenne a szava. Te tag vagy már?

252
MK Dél-Pest tag képe

"...hogy a kerékpárosok

"...hogy a kerékpárosok érdekvédelmi szervezetének kikiáltott Magyar Kerékpárosklub ilyen súlytalan szervezetnek bizonyult."

Igaz, de a tagsági létszámához képest azért súlyosnak nevezhető. Jóformán az aktivistáik lelkesedése viszi az egészet valamennyire előre. Ez egy ilyen.

"Még mindig azt hajtogatják, hogy összességében milyen jó lesz az új KRESZ, de ez egyszerűen nem igaz."

Igaz. Leginkább kis jelentőségű szabályokat vettek be a módosításba, vagy változtattak meg a fontosabbak közül csak a szoros jobbra tartási kötelezettség eltörlése maradt meg. Vannak pontosítások, részletkérdéseket taglaló változtatások, és elméleti lehetőségként felvetődő pozitívumok, ezeket nyilván könnyebben elfogadták a hivatalnokok. :-)
Nézd, mit tartanak a legfontosabb változtatásoknak az MK részéről:

- Kerékpárok szoros jobbra tartási kötelezettsége megszûnt! Mint minden más jármûre, mostantól a kerékpárosra is a normál jobbratartási kötelezettség vonatkozik. Ez szemléletbeli különbség is: a kerékpáros egyenrangú. Lehetõleg, mint minden más jármûnek, jobb oldalt kell közlekedni, de mostantól végre forgalmi helyzet függvényében mérlegelhet a biciklis, és nem kötelezõ veszélyesen és értelmetlenül túlzottan jobbra húzódnia, hanem adott esetben, ha ez indokolt, bemehet sávközépre.

- Egyirányú utcában kétirányú kerékpározás kerékpársáv nélkül is engedélyezhetõ legyen (elég a tábla mostantól, és szûkebb utcákban is lehet)

- nyitott kerékpársáv/több célú sáv bevezetése (keskenyebb utakon is alkalmazható, mert az autó is ráhajthathat, kerékpáros is kihajthat)

- Kerékpárút kötelezõ használatának feloldása sajnos maradt. Mindössze elméleti engedmény: nem-fõutaknál az útkezelõ jelölheti piktogrammsorral, h az úttesten is lehet kerékpárral menni.

- piros lámpánál a kerékpárosok elõre mehetnek

- Elõretolt kerékpáros felálló-hely kerékpársáv nélkül is alkalmazható lett, nincs kerékpársávhoz kötve ilyen telepítése

- kerékpár parkoló hely megjelölésére új jelzõtábla bevezetése,

- a kerékpárok sebességkorlátozására vonatkozó rendelkezések pontosítása,

- az úttesten haladó gépjármûnek bekanyarodás során kötelezõ elsõbbségadás a gyalog-kerékpárúton közlekedõ kerékpárosnak, miközben a kerékpáros számára – a biztonságát garantáló – fokozott óvatosság és
mérsékelt sebesség alkalmazását indokolt elõírni. (Az utóbbi években többek halálát okozta a Jobbhorog!)

- a kerékpáron történõ személyszállítás lehetõvé tétele,

- a kerékpárforgalmi létesítményeken várakozó jármûvek elszállításának lehetõvé tétele,

- a kerékpár fogalmának pontosítása,

- a kerékpárforgalmi létesítmények védelme a belógó rakományoktól,

- a kerékpárforgalmi létesítmények definíciójának pontosítása,

- gyalog-kerékpárúton a kerékpárosok és a gyalogosok közlekedési szabályainak rögzítése,

- a gépjármûveknek jobbra kanyarodáskor az út széléhez kelljen besorolniuk abban az
esetben is, ha az út jobb szélén kerékpársáv található,

- kerékpáros nyom bevezetése,

- kerékpársávból történõ kilépés, besorolás és balra kanyarodás legyen lehetséges a
kerékpárosok számára,

- kettõnél több kerekû kerékpárok közlekedésének speciális szabályai.

- buszsáv továbbra is csak ott használható, ahol jelölik, hogy kerékpárosok számára is meg van nyitva.

Az elkeseredettségek okát én részben abban látom, hogy alapvető KRESZ szabály módosításokat vártak (és várnak a mai napig is) sokan. Egy erőteljes kerékpáros támogatottságot a jelenlegi hátrányos helyzetből, egyfajta együttműködést a törvényi szabályozás részéről a robbanásszerű kerékpáros létszám növekedésnek. Erre kaptuk ezt a verziót, az áttörés még igencsak várat magára szerintem.

Úgy gondolom, hogy tudomásul kell vennünk. Az erősebb kutya... Itt a pénzérdekek, az ellenlobbi, a megkövesedett közlekedésmérnöki gondolkodás kéz a kézben járnak, ezzel szemben mi most sem sokat tudtunk tenni. Azért ne adjuk fel!

-----------------------

253
adamekp képe

Azt hiszem, az is elég

Azt hiszem, az is elég komoly dolog, hogy az alábbi pontot sikerült kivetetniük az MK-soknak a tervből:

"2. Kerékpárosok részére megállapított magatartás pontosítása (a pontosítani javasolt rendelkezés a Kormány részére benyújtott előterjesztésben szerepelt).

R. 54.§-a a következő (11) bekezdéssel egészül ki:

(11) A kerékpárútról, valamint a gyalog- és kerékpárútról az úttestre ráhajtani csak mérsékelt sebességgel és fokozott óvatossággal szabad. Ha a kerékpárútról vagy a gyalog-és kerékpárútról érkező járműnek az útkereszteződésben elsőbbségadási kötelezettsége nincs, az útkereszteződésbe legfeljebb 10 km/óra sebességgel hajthat be."

254
vnorb képe

Én is megnyugodtam, hogy ne

Én is megnyugodtam, hogy ne került bele. Bár a közutkezelős megoldás általában az, hogy kiteszik a macisajtot a bringagyászra minden kereszteződésbe.

255
MK Dél-Pest tag képe

Nyilván ezért nem

Nyilván ezért nem erősködtek ezért a szabályért. "Meg tudjuk oldani mi ezt másképpen is" - gondolhatták magukban. Másrészt meg ahol nincs stop/macisajt tábla ott az ember a saját jól felfogott érdekében is nagyon óvatosan, lassan keresztezi az úttestet. Főleg, mert ritka, mint a fehér holló az olyan autós, aki bármilyen bringagyászról érkező kerékpárosnak elsőbbséget adna egy jobbkezes helyzetben. Egyszerűen a kerékpáros (és a vacak létesítményei) nem járműként van elismerve/kezelve a hazai utakon és ez bele van rögzülve a bringásokba is és a gépjárművezetőkbe is. :-(
Továbbá felvetne más kérdéseket is az ilyen sebességmeghatározósdi. El szerették volna kerülni, hogy olyan kérdéseket tegyenek fel a bringások képviselői, hogy miért csak őket korlátozzák így? Akkor ezzel az erővel minden járművel kapcsolatban meg lehetne követelni, hogy meghatározott sebességel hajthassanak be egy kereszteződésbe (ha nincs elsőbbségadási kötelezettségük). Ugye ezeket a kényelmetlen kérdéseket finoman el kívánták kerülni, ezért inkább ejtették a témát. Szóval leginkább itt is csak azért fújtak visszavonulót, mert esetleg az ő száguldozáshoz való jogukat látták veszélybe kerülni és nem csodálkoznék, hogy hasonló okból hiúsították meg a zebrák előtti 30 km/h-ás korlátozás tervezetét is.

-----------------------

256
Vehicular cyclist képe

A totalcarék is

A totalcarék is kampányoltak a zebra előtti lassítás ellen, mondván mi van, ha éjjel megy a soroksárin, egy lélek sincs, akkor miért kell neki leassítania....Így aztán nem kell sehol soha, hiszen ha elüt egy gyalogot, az nyilvánvalóan "meglepve az autóst" lépett a zebrára. Ez már definíició szerint is így van.

De hogy milyen színvonalat képviselnek a KRESZ terén a Totalcarosok, azt az mutatja legjobban, ahogyan a zéró tolerancia ellen kampányoltak. Egyikük azt írta, hogy hülyeség ez a zéró alkohol, mert mi van, ha a dunakanyari telkén nyári vasárnap tűző napon füvet vágva megiszik egy üveg sört, akkor már nem viheti kórházba a telekszomszéd feleségét, akinek hirtelen megindult a szülése? Hogy csak egy példát mondjon arra, mennyire életidegen a zéró tolerancia.

Na ilyen színvonalon meg a lobbizás. Nem csoda, hogy nem nyilvános.

257
Spikk képe

A zebrát illetően nekem az

A zebrát illetően nekem az a véleményem, hogy a mindenhol érvényes 30 az valóban értelmetlen lenne, mert sok helyen olyan jól látható a zebra és környéke, hogy akár 70-ről egy laza fékezéssel is megállsz, ha kell, pont a Sorin vannak is ilyenek. E mellett ha nem ilyen, akkor annyira kell lelassítani, amennyire. De én sem értek egyet a hirtelen lelépés körüli módosítással. Az nagy gáz.
A jelenleg még érvényes szabály szerintem tökéletes, csak be kellett volna tartani. Meg rendszeresebben ellenőrizni és keményen bűntetni, aki nem tartja be.

Az alkohollal kapcsolatban hadd hívjam fel a figyelmedet arra, hogy ez kerékpárosok között is bevett dolog, hogy márpedig egy sörrel lehet bicajozni, hisz a testmozgás miatt hamar lebomlik. Itt is van külön blog erről a kérdésről. Szerintem ez is egyértelmű, alkohol fogyasztása után nem vezetünk járművet. Sem bicajt, sem autót, sem űrhajót. Ez a szabály.
Szóval ezt nem kell a másikra kenni. :)

258
ZsZs képe

"- piros lámpánál a

"- piros lámpánál a kerékpárosok elõre mehetnek"

Vagyis mostantól legális a motorossávon bemenni az első konzervgörény elé?
Akkor tényleg van haladás... :)))

259
Vehicular cyclist képe

Nem, csak jobbról lehet, de

Nem, csak jobbról lehet, de azt is csak akkor, ha előretolt állás van felfestve. Kézelem, hányat fognak felfesteni. Meg hogyan fogom én azt látni öt-hat kocsival hátrébbról, ha éppen nem vagyok arra ismerős....

260
MK Dél-Pest tag képe

"Kézelem, hányat fognak

"Kézelem, hányat fognak felfesteni."

Akkor ez is így csak egy elméleti lehetőség. :-( Tényleg csak akkor lehet előremenni, ha Előretolt kerékpáros felállóhely van felfestve?

-----------------------

261
Vehicular cyclist képe

Azt állították be

Azt állították be engedménynek, hogy ott is fel lehet festeni a bicajos polpozíciót ahol esetleg nincs bringasáv vagy bringaút. Ezért kérdezem, hogy honnan fogja látni a bicajos, hogy van neki olyan?

262
ZsZs képe

Nézzük pozitívan a

Nézzük pozitívan a dolgokat: eddig úgy tekintettem mintha fel lenne festve, most pedig úgy tekintem, mintha le lenne kopva a festék...

Amúgy én ezt a kocsisor jobbról megelőz - kimegy a biciklis kifutóra felállást amúgy se szeretem, mert ugyanúgy rám nyithatják jobbról az ajtót.
A motorossáv jobb. Bár ujjabban már ott is úgy közlekedem, mint a légy... ;-)

263
Vehicular cyclist képe

Az hogy közlekedik?

Az hogy közlekedik?

Egyébként nehéz hinni abban, hogy sok közútkezelő felfesse. Képzeljül el, hogy van egy vödör festékje, felhívja Vörös Attilát, hogy csirip, csirip, "nem-e veszélyes-e ez?", csirip, csirip "de, nagyon veszélyes!", és már meg is marad a festék....

264
Cseya képe

Attól te még minden nap

Attól te még minden nap előrecsoroghatsz megnézni, hogy felfestették-e az éjszaka. Hoppá megint nem, bocsi, honnan tudtam volna?

265
lord képe

266
mcysh képe

+1 === bácsi a biciklin

+1
===
bácsi a biciklin

267
ZsZs képe

"Az hogy közlekedik?" A

"Az hogy közlekedik?"

A lámpánál 3 sáv van, közte 2 motorossáv, s ha a jobb szélső motorossáv - amiben vagyok - bedugult, döntési helyzet áll elő: akkor vagy váltok a bal oldali motorossávra - ha lehet -, vagy jobbra a járdára - ha lehet - (eddig még a villamossint kihagytam a játékból, de az is egy lehetőség, csak ugye az van legbaloldalabb...)
A kocsik sokszor úgy állnak meg, hogy el lehet menni előttük, s ezt ki lehet használni, csak az egyik szememet mindig a lámpán kell tartani...
Tudom ha az utolsó lámpaváltásba kerülök, előtte pedig mindegy, hogy melyik mororssávon követem az előbbrearaszoló kocsisort, viszont a végére már jobbra tartok, ahogy KRESZ is előírja...

Tudom veszélyes, de valahogy amikor a konvervdobozok be vannak szorulva és tehetetlenül ácsorognak, s van olyan lyuk, ahol oldalirányban sávot lehet váltani nem érzem annak. Pár másodperc, mig leveszem a szemem a lámpáról, addig nem tudnak megindulni.
1 éve járok azon az úton, mnden nap. Figyelni kell mindenre, jó előre a motorssávra, mi jön, hol van teherautó, busz, balfasz aki nem tud megállni a sávközepén, merre vannak kitérési lehetőségek (jobbra és balra), a mellékút kereszteződésből becsorgó, a sávváltókra, figyelni, aki mellettem van (mindkét oldalt), tükörbe lenni (bár asszem nem használják dugóban), figyelni a lámpát és lámpaváltásokat, hogy mikorra várható a következő. Lámpaváltáskor bemenni a jobb oldalon a sávközépre...
És van amikor meló után túl fáradt vagyok agyilag és nem vállalom be az egészet...

Amúgy érdekes módon 1 év alatt 1x húzódtak kijjebb motorossávozás közben a konvervdobozok, amikor jobb híjján egy masszív DH-s stucit madzagra kötöttem és a kormányszarvra asztottam, úgy vittem haza...
(Lehet ha ezt rendszeresíteném, egyszerűsödnének a dolgok...)

268
Vehicular cyclist képe

Kösz a részletes

Kösz a részletes leírást. Szóval egy év alatt kinőtt a légyszemed, attól kezdve biztonságos?
Ez segített elképzelni:

http://videa.hu/videok/film-animacio/rofusz-ferenc-a-legy-1981-ben-oscar...

269
lord képe

esetleg onnan, hogy nem a

esetleg onnan, hogy nem a lámpánál áll a sor eleje, hanem pár méterrel hátrébb?

270
Vehicular cyclist képe

Egy civilizált országban a

Egy civilizált országban a KRESZ így kezdődne:

"A közlekedés nagyon veszélyes üzem. Minél nagyobb tömegű járművet vezetünk, annál veszélyesebbek vagyunk embertársaink életére, egészségére és a környezetére.

Ezért a közlekedés első szabálya, amelyet a részletszabályok aggályosan szolgálnak: lehetőleg mindenki minél rövidebb időtartamra és minél kisebb mértékben tegye ki embertársait és a környezetet ennek a potenciális veszélynek.

A részletszabályok azt szolgálják, hogy minden reggel, amikor az emberek felkelnek ne csak a saját kényelmüket tekintsék, hanem vegyék figyelembe azt a kockázatot, amit a közlekedési mód megválasztása okoz másoknak.

Azért, hogy ez a magatartás kialakuljon és megmaradjon, a szabályszegés és balasetokozás esetén a szankció súlyossága függ a választott közlekedési módtól."

Hallott már valaki valakit azon tűnődni reggel a tükör előtt, hogy érdemes-e ma autóval mennem a belvárosi idobdába egy szál aktatáskával: ha elgázolok egy gyalogost évekre börtönbe kerülhetek, inkább busszal megyek, még akkor is, ha esetleg kicsit csöpög az eső?

A mostani KRESZ biztosítja az illetőnek, hogy légkondis autóval menjen abba az irodába, legfeljebb tegyen félre egy kis pénzt az ügyvédre gázolás esetére: a KRESZ-ben már jól meg van ágyazva, és a bíróság is megérti, hogy KÖZLEKEDNI (!) pedig kell.

271
norbicikli1 képe

Szinte mindennap bringával

Szinte mindennap bringával közlekedem. Ha szükséges akkor autóval. NE mondja nekem senki, hogy a KRESZ módosításokat sikerként lehet elkönyvelni. Csak az állíthat ilyet, akinek ma Magyarországon a kerékpárút egy bitonságos, a kerékpáros közlekedés számára épített utat jelent.
Akit bringaúton "ütött" már el gyalogos, vagy "borított" meg kapuból kiálló autó, annak sikertelenséget jelent.
A szemléletmód nem változott: a kerékpáros a közlekedésben nem partner, hanem kiemelendő, eltávolítandó "zavaró" tényező.
Már rég az MK tagja lennék, ha az elmúlt években történt volna valami változás ezen a téren.

272
Vehicular cyclist képe

Ettől teljesen

Ettől teljesen függetlenül lépjél be! Attól még lehet a véleményed olyan, amilyen, ebben az MK nem fog korlátozni. Viszont növeled a súlyát az MK szavának. Az MK többnyire olyasmit képviselt, amit érdemes volt, asszem.
A nagyobb baj a szavunk súlyával van. Persze, ha másként látod....

273
MK Dél-Pest tag képe

Egyetértek veled. László

Egyetértek veled. László János válaszolt a negatív véleményekre:

http://www.criticalmass.hu/blogbejegyzes/20091128/rendezzuk-sorainkat#co...

Szavai egyértelműen megerősítik, amit itt vélelmeztem. Ez az ország közlekedési kulturáltság, szakértelem tekintetében fényévekre le van maradva a nyugati példáinktól. Láthatólag fel sem fogják, miről beszélünk, változást nem akarnak. Milliószor kitárgyaltuk ezen a fórumon hová vezet ez az makacs, begyöpösödött, ódivatú, elmaradott gépjárműközpontú szemléletmód (balesetet okozó és használhatatlan kerékpáros infrastruktúrák, környezetszennyezés, élhetetlen város, óriási méretekben légúti megbetegedések, stb). Hiába az MK részéről minden szakmai érv, minden lelkesedés, egyszerűen olyan mértékű az ellenállás (süket fülek társaságai), ami jelenleg - úgy látszik - nem leküzdhető. Sem a politika, sem (főleg) a szakma nem hajlandó partnerként kezelni az útakon kerékpárosokat. Szemléletváltásra lenne szükség, de nem látszik a fény az alagút végén.

(Sajnos nem csak ezen a területen van ez így. A politikai réteg ma Magyarországon (amely, talán a legtöbbet tudna tenni a helyzet javulásáért), elszakadt az emberektől, a tömegektől. Leginkább öntörvényűen cselekszik, a hatalomban maradás/odajutás a legfőbb céljuk, az emberek valós igényeivel és érdekeivel nem törődnek)

Úgy tűnik ennek a helyzetnek esett áldozatul a KRESZ módosítás, egyfajta kordokumentumként is felfogható. :-( :-) Én úgy gondolom, hogy kár lenne feladni, folytatni kell a falak ostromát és csak ledőlnek egyszer.

-----------------------

274
Vehicular cyclist képe

Az elszakadásról: Nagyon

Az elszakadásról:

Nagyon jellemző, ahogyan ez a törvényváltoztatás is folyik.Van ugyan valamiféle egyezetetés, de látható hogy a háttérben megy a lobbizás, ki tudja ki mit ígér és kinek?

Semmiféle hatástanulmány, nyilvános viták, szakmai konferencia, nemzetközi tapasztalatok egy olyan országban, amelyik gyakorlatilag átjáróház minden égtáj felé stb.

Akik közel vannak a fontos emberekhez, azok duruzsolnak valamit valahol valakiknek. Utolsó pillanatokban adják ki a tervezetet (bele)egyeztetésre hogy de azonnal, aztán még ülnek rajta hónapokig és egyszercsak hirtelen beterjesztik és elfogadják punktum.

Tisztára kiüresítik a demokratikus folyaamatot, nem is csodálható, hogy az emberek semmibe sem veszik a demokratikus meg alkotmányos intézményeket, hiszen még a legeltökéltebbeket is szétszívatják.

Ennek aztán az a következménye, hogy csak a hatalom birtokában lehet valamit csinálni, vagy azt jócskán korrumpálva. Emiatt aztán észvesztve kapaszkodik mindenki a hatalomba ugyanúgy mint egy maffiás banánköztársaságban, vagy valami tahó olajhercegségben.

275
lrdr képe

Nagy szavak ezek. Noha

Nagy szavak ezek.
Noha bennem is gyakorta felvetődik a kérdés, hogy vajh meddig folytatódik még itt egy olyan állam/társadalmi berendezkedés majmolása (de még az is rosszul), ami már napjainkban is kézzel lábbal kapálódzik az összeomlás ellen - azért én továbbra is azt fogom tenni, ami ésszerű, amivel sem saját magamnak, sem az embertársaimnak nem válok ellenségévé. Minden helyzetben arra fogom használni a dolgokat, amire valók, és annak fogom nevezni őket, amik.
Ha pedig az ebben való akadályoztatásom mértéke elér egy kritikus szintet (hogy az hol van, azt majd onnan fogom tudni, hogy elérte), akkor -fájó szívvel bár,de- kihasználom, hogy van érvényes útlevelem.

Igen - ez a komment egyfajta önigazolás és önemlékeztető. Egyrészt mert minden tiszteletem azoké, akik szabadidejüket sem sajnálva tesznek azért, hogy a fent vázolt pillanat minél később érkezzen el, de én egyelőre a leírtaknál többet nem tudok tenni. Másrészt pedig, mert mostanában megérintett az arra a szintre süllyedés lehetőségének szele, amit itt nagyban kritizálunk.

276
Attila11111 képe

Rosszul lobbizott az MK. Ha

Rosszul lobbizott az MK.
Ha akarok építeni egy szemétégetőt, akkor a döntéshozókat meghívom egy spanyol tanulmányútra, ami 1 órás bemutatóból és egy hetes nyaralásból áll.
Hívjuk meg Amsterdamba a döntéshozókat, 1 óra alatt bemutatjuk a bicajos infrastruktúrát és egy hétig fizetjük nekik a füvet és a prostikat.
Már csak pénz szükséges ehhez a tökéletes tervhez, de ne nekem kelljen mindent kitalálnom.

277
MK Dél-Pest tag képe

5. § A kerékpáros

5. §

A kerékpáros forgalommal kapcsolatos jelzőtáblák fogalmának pontosítása
(A rendelet 13. § változásai)

A módosítás előtt:
e) „Kerékpárút” (26. ábra), a tábla azt jelzi, hogy a kétkerekű kerékpárok csak a kerékpárúton közlekedhetnek; a segédmotoros rokkantkocsi, gépi meghajtási kerekes szék, illetőleg a kétkerekű segédmotoros kerékpár lakott területen kívül a kerékpárutat igénybe veheti, ha ezt jelzőtábla nem tiltja. A kétkerekű segédmotoros kerékpár, segédmotoros rokkantkocsi a kerékpárúton legfeljebb 20 km/óra sebességgel közlekedhet. A kerékpárúton más jármű közlekedése tilos;

26. ábra

A módosítást követően:
„e) „Kerékpárút” (26. ábra): a tábla a kétkerekű kerékpárok közlekedésére kijelölt utat jelez; a segédmotoros rokkantkocsi, a gépi meghajtású kerekes szék és a kétkerekű segédmotoros kerékpár lakott területen kívül a kerékpárutat igénybe veheti, ha ezt jelzőtábla nem tiltja. A kerékpárúton más jármű közlekedése tilos;”

Sikeresen kilopták a szabályozásból a sebességkorlátozást! A sebesség meghatározós szabály szerint 30 km/h-val lehet haladni minden járművel kerékpárúton. Hajrá robogósok, nyomjátok neki!

-----------------------

278
atomboy képe

Eddig sem haladtak igazan

Eddig sem haladtak igazan 20-al... Inkabb a ketszeresevel...

atomboy

279
MK Dél-Pest tag képe

A módosítás előtt: (6)

A módosítás előtt:
(6) Járda, járdasziget és kerékpárút mellett tilos úgy haladni, hogy a jármű vagy rakománya ezek fölé nyúljék.

A módosítást követően:
„(6) Járda, járdasziget, gyalogút, gyalog- és kerékpárút, kerékpárút, nyitott kerékpársáv és kerékpársáv mellett tilos úgy haladni, hogy a jármű szerkezeti eleme vagy rakománya ezek fölé nyúljék.”

A szabályozás a gyalogutak, gyalog- és kerékpárutak, nyitott kerékpársávok és kerékpársávok mellett is tiltja az elhaladást a felsoroltak fölé nyúló járművel vagy rakománnyal.

Az én tapasztalatom az, hogy a kerékpársáv mellé parkoló autók szerkezeti eleme (ajtaja) nyúlik az utamba. Tudom, ott várakozni (vagy megállni) sem lenne szabad, de mégis ez egy általánosan elfogadott helyzet és mindig baj van belőle. Haladás közben még sohasem zavart egy autó/busz sem - ha én a kerékpársávon tekertem, míg álló helyzetében milliószor.

-----------------------

280
vnorb képe

A rendbetétel az ilyen

A rendbetétel az ilyen egyértelmű, nem kiskapuzható szabályozásnál kezdődik: vagyis, ha már fölé sem lóghat, nem is hajthat rá, vagy parkolhat ott. Ha az efféle dolgokat kitisztázzák, akkor működhet normálisan a bírságolás/elszállítás.
nemrég jártam Prágában: ott a rendőrök kezében vannak szó szerint a kerékbilincsek, egy külön csapat intézi. A belvárosban a suvokat és merciket a kis városi kocsikhoz hassonlóan kerékbilincselték, tilosban állás, vagy parkolójegy hiánya miatt. Ugyanitt 3 perc alatt kijött egy tréler, a rendőr átadott egy kitöltött a6-os méretű cetlit, majd 2 perc múlva a 3 tonnás terepjáróval a platón elsuhant.
Egyszer talán ide is elér, elvégre Prága már nincs olyan messze.

281
MK Dél-Pest tag képe

Úgy tűnik itt még jó

Úgy tűnik itt még jó ideig nem lesz prágai rendszer:

http://www.criticalmass.hu/blogbejegyzes/20091130/koccanas-thokoly-utca-...

Harmadik epizód

282
MK Dél-Pest tag képe

(3) A járművel másik

(3) A járművel másik útra – ha közúti jelzésből más nem következik – jobbra kis ívben, balra nagy ívben kell bekanyarodni, úgy, hogy a jármű a bekanyarodás után a menetirány szerinti jobb oldalon maradjon. Ha az úttest menetirány szerinti jobb oldalán kerékpársávot jelöltek ki, a jobbra bekanyarodásra – a kerékpár forgalom akadályozása nélkül és ha burkolati jel ezt lehetővé teszi – a kerékpársáv igénybevételével kell felkészülni.

Mit jelent az a kitétel a szabályban, hogy "és ha burkolati jel ezt lehetővé teszi"?

Akkor ezek szerint ott a kerékpársávot valamilyen megszakító jelzéssel kell ellátni, hogy ráhajthassanak az autók?

-----------------------

283
Szász Andrej képe

Fel kell szaggatni a sáv

Fel kell szaggatni a sáv szélét jelölő vonalat, mert az mégiscsak egyfajta záróvonal.

De van ahol ez már megvan most is, lásd Alkotmány u., és a végén, ahol a tervező szerint csak jobbra lehet menni, ott rendes záróvonal van. Ott pl. nem jár előnnyel (nem csökken semmiféle balesetveszély), ha ráhajt a gépjármű is a sávra. (Ettől függetlenül az egy rossz kialakítás ott, de példának jó.)

284
MK Dél-Pest tag képe

A módosítás előtt: b)

A módosítás előtt:
b) jobbra bekanyarodó járművel a kerékpársávon vagy az úttest mellett levő, attól jobbra eső kerékpárúton érkező jármű részére,
c) balra bekanyarodó járművel
- az úttesten szemből érkező és egyenesen továbbhaladó vagy jobbra bekanyarodó jármű,
- az úttest mellett levő, attól balra eső kerékpárúton érkező jármű
részére.

A módosítást követően:
[Elsőbbséget kell adni, ha a 28. § (2) bekezdésében foglaltakból más nem következik:]

„b) jobbra bekanyarodó járművel a kerékpársávon vagy az úttest mellett levő, attól jobbra eső kerékpárúton, gyalog- és kerékpárúton érkező jármű és gyalogos részére,
c) balra bekanyarodó járművel
ca) az úttesten szemből érkező és egyenesen továbbhaladó vagy jobbra bekanyarodó jármű,
cb) az úttest mellett levő, attól balra eső kerékpárúton, gyalog- és kerékpárúton érkező jármű és gyalogos
részére.”

A módosítás alapján a gyalog- és kerékpárúton érkező járművek számára is elsőbbséget kell adni.

Miért jelzi a szabály a jobbra kanyarodó járművek számára külön a kerékpársávon közlekedő bringásnak az elsőbbségadási kötelezettséget, amíg a balra kanyarodás esetében nem említi a sávot? Néha zavaró a bikkfanyelv. Remélem a kerékpársávon érkező, egyenesen vagy jobbra kanyarodó bringásnak is elsőbbsége van a szemből balra kanyarodó járművekkel szemben és nem valami trükközés ez!

-----------------------

285
adamekp képe

ca), benne foglaltatik a

ca), benne foglaltatik a szembebringasáv is. A lényeg, hogy azt a berögződést, hogy jobbra kanyarodva - ha nincs EAK - nem kell az úttesten senkinek elsőbbséget adni.

286
Vírus képe

remélem érvényt szereznek

remélem érvényt szereznek a jogainknak is és nem csak kötelezetségünket kérik számon....

287
Vírus képe

remélem érvényt szereznek

remélem érvényt szereznek a jogainknak is és nem csak kötelezetségünket kérik számon....

288
D.Kriszta képe

Az új kresz kapcsán,

Az új kresz kapcsán, éppen az imént készült interjú Küküvel és egy ügyvéddel a Ma reggelben

289
lord képe

Törvényesen száguldozó

Törvényesen száguldozó biciklisek(!)
A Ma Reggel vendége Kürti Gábor a Critical Mass szervezője és Kovács Kázmér a Magyar Autóklub ügyvédje.

290
Zsurmi képe

Hát Kükü, minden

Hát Kükü, minden tiszteletem a tiéd! Én már rég a földbe döngöltem volna (lelki szemeimmel meg is tettem) ezért a lekezelő modorért.

-
Zsurmi

291
errorka képe

En is epp erre gondoltam.

En is epp erre gondoltam. Foleg mikor jon a szivassal. Hihetetlen, hogy emberek buszkek arra, hogy 20-30 eve nem valtozik a felfogasuk, mikozben szabalyosan lenezik azt, aki ki akarja hagyni a kulfoldon is vegbement szivast, hogy en is ezzel a szoval eljek, es fel akar zarkozni.

En is furan ereztem magam, hogy regen cangautakert, ma meg ellene, de sajnos azokat sem ugy csinaltak, ahogy elvarhato lett volna. Vagy ha megis, akkor meg szetestek azota, mert ugye nem fizetunk adot, igy nincenek rendben tartva. Erre sem gondolnak sosem ezek az okosok...

----------------------
errorka | objektív
----------------------
"Bicajjal járok!"

292
Shag_Beckur képe

Azt hiszed, hogy puszta

Azt hiszed, hogy puszta önzőségből akarnak itt szívni? Nem. Mivel minden divat előbb utóbb megdől, ezért megvárják a bicikli utáni trendet. Minek állandóan minden zsákutcát végigjárni? Majd büszkék lesztek ti a hazátokra a bringatrendi utáni rendszerben, hogy nem hagyta magát becsapni és zsákutcába terelni!

293
errorka képe

Igazabol ugye vagod, hogy

Igazabol ugye vagod, hogy kerekpar elobb volt, mint gepjarmu, es meg mindig van, viszont a gepjarmuvek ideje lejart. Legalabbis ilyen mennyisegben, minalunk. Akkor most mi is a zsakutca? Es kik szivnak? :)

Egyszomintszaz: a bringa orok.

----------------------
errorka | objektív
----------------------
"Bicajjal járok!"

294
Shag_Beckur képe

Btw, a szekér hamarabb

Btw, a szekér hamarabb volt, mint a bringa! A jövő a szekéré:)

295
errorka képe

Szeker viszont csak ott van

Szeker viszont csak ott van mar szinte, ahol nem megy jol a szeker. Ahol jol, ott bringa van. Ketto. Vagy nyolc.

A labunk amugy meg elobb volt, mint a szeker, es megis hanyan keptelenek hasznalni. Ettol meg a lab jo, csak az emberek hujek.

Na de hagyjuk a hujeseget.

----------------------
errorka | objektív
----------------------
"Bicajjal járok!"

296
Peta képe

Ezt most csak

Ezt most csak poénkodásból írtad, ugye?

297
Névtelenkák képe

Ekkora hülyeséget már

Ekkora hülyeséget már régen írtál! A bringa örök. Trendi volt régen is ma is az és a jövőben is az lesz. A bringa nem zsákutca, hanem kivezető út, vagy inkább alternatív útvonal. A másik meg az, hogy a hazánkra mi így is büszkék vagyunk és büszkék leszünk, bringásokkal, Magyar Kerékpárosklubossal, Criticalmass-al együtt. Sőt, tekintve a jelenlegi gépjárműközpontú, begyöpösödött magyar rögvalót ezen szervezetek munkája úttörő, amelyre még külön büszkék lehetünk.

Mi van Shag, nyeregben érzed magad, hogy keresztbe tettek a kerékpárosok ügyének? Elég borgőzös hangulatú hozzászólást írtál. :-(

298
atomboy képe

+1 En is mondtam az itteni

+1
En is mondtam az itteni tagoknak par hete, nem kene vegigszenvedni, amit a nyugateuropa mar elszenvedett, hanem egybol a korszerut kell alkalmazni.

atomboy

299
Hemü képe

Otthon sem a gyerek mondja

Otthon sem a gyerek mondja meg, hogy mákosrétest vagy tökfőzeléket két ebédre főfogásnak. Ezt sem nekünk kéne tudnunk, hogy melyik a biztonságos infra, de sajnos mégis nekünk kell.
Az autósokat sem kérdezik, hogy hánnyal akarnak menni az autópályán. Vagy őket kezelhetik gyerekként?

_______///Hemü\\\________
\ Ezüstmúlt Kapitány. Érted. /

300
Zsurmi képe

Érdekes módon, ha autós

Érdekes módon, ha autós infrastruktúráról van szó, nem kell 20 évet várni egy újdonság bevezetésére.

-
Zsurmi